Nowe stacje rowerowe staną przy ulicach: Dalekiej, Teligi, Traugutta, oraz we wsi Adamowizna na rogu Promiennej i Osowieckiej. Inwestycje zrealizuje przedsiębiorstwo Nextbike Polska, które zajmuje się od 2014 roku obsługą stacji już istniejących. Umowa przewiduje, że każda z nowych stacji ma zostać wyposażona w terminal z panelem informacyjnym i sterującym oraz 10 rowerów. Trzy z nich na każdej ze stacji mają być wyposażone w foteliki dziecięce.
Wszystko jest zaplanowane.
Ścieżki rowerowe tworzące sieć obejmującą całą gminę. Stacje rowerów miejskich. Parkingi, które zostaną zbudowane na obrzeżach miasta a z których będzie można dojść spacerkiem albo właśnie dojechać rowerem do centrum. Stacja w Adamowiźnie takiemu celowi służy. To wszystko jest przemyślane i zaplanowane po to, by w najbliższych już latach ograniczyć do minimum ruch samochodowy w centrum.
- W Paryżu bez mała połowa mieszkańców dojeżdża do pracy rowerem. W Polsce mniej niż dziesięć procent – powiedział burmistrz Grzegorz Benedykciński. - Chciałbym w Grodzisku zmienić te proporcje właśnie dzięki tworzonemu przez miasto systemowi parkingowo- rowerowemu- dodał.
W ramach tego planu miasto wkrótce zbuduje kolejne ścieżki rowerowe, które domkną planowany system. Pierwsza z nich połączy już te istniejące z ulicy Królewskiej i Nadarzyńskiej. Kolejne powstaną przy Mokronowskich i do Jaktorowa. Kiedy jeszcze miasto zbuduje ścieżkę do Radoni i zmieni na asfaltową tę w Książenicach, na pewno wzrośnie zainteresowanie rowerami jako środkiem komunikacji, uważa burmistrz.
– Gdybym był burmistrzem jeszcze kolejne dwadzieścia lat, zbudowałbym w Grodzisku system kolei, jaki widziałem w Anglii, w Miami czy w Chinach: bezkolizyjnej napowietrznej. Zawsze żałowałem, że WKD pozostało koleją naziemną – dodał.
Rozwój ruchu rowerowego
Grodziski Rower Miejski to dziś 12 stacji rowerowych. Pierwsza przy Spółdzielczej, przy Zielonym Rynku, kolejne obok parkingu na Żydowskiej, w Parku Skarbków. A także w pobliżu deptaka i stacji PKP, na 1 Maja; na 3 Maja; przy centrum kultury na Spółdzielczej; na Stawach Goliana przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie; przy hali sportowej na Westfala; nieopodal placu zabaw przy ul. Okrężnej; przy Stawach Walczewskiego od strony ul. Nadarzyńskiej; przy parkingu na Piaskowej, przy basenie Wodnik 2000 na Montwiłła oraz przy targowisku miejskim od strony ul. Radońskiej.
Rozbudowa Grodziskiego Roweru Miejskiego możliwa jest dzięki dofinansowaniu w wysokości 85 proc. całości inwestycji na budowę trzech z czterech planowanych nowych stacji, jakie miasto otrzymało.
Napisz komentarz
Komentarze