Badania, które zostaną przeprowadzone w Milanowskim Klubie Seniora, skierowane są na wykrycie kilku częstych chorób. Pierwsze z nich dotyczy profilaktyki osteoporozy. Stwarza więc możliwość wczesnego wykrycia tej choroby. Ponieważ osteoporoza występuje przede wszystkim u kobiet w wieku menopauzalnym, badania kierowane są dla tych, które mają 40 i więcej lat. Mężczyźni oczywiście także mogą wziąć w nich udział. Warunkiem jest wiek: 75 plus.
Profilaktyka nowotworowa i borelioza
Badania, jakie mieszkańcy miasta mogą w styczniu przeprowadzić za darmo, obejmują także program profilaktyki oraz wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi. W analizach, które mają w porę odkryć komórki nowotworowe, mogą wziąć udział kobiety i mężczyźni w wieku 40–65 lat. Organizatorzy programu zachęcają do zgłaszania się zwłaszcza palaczy oraz tych, którzy nadużywają alkoholu.
Także mieszkańcy cierpiący na niezwiązane z infekcją górnych dróg oddechowych: bóle gardła, pieczenie języka, przewlekłe chrypki, niedrożność nosa, ból w trakcie połykania powinni wykorzystać tę możliwość zdiagnozowania przyczyny. Warto także by do milanowskiego ośrodka zgłosiły się osoby, które mają niegojące się owrzodzenia czy też czerwony lub biały nalot w jamie ustnej.
Badania obejmują także program profilaktyki chorób od kleszczowych, którego celem jest zmniejszenie zapadalności i poprawa wykrywalności boreliozy u osób z grupy ryzyka ze względu na wykonywany zawód i uprawiane hobby. Sprawdzić, czy nie są nosicielami tej groźnej choroby mogą mieszkańcy mający nie mniej niż 15 i nie więcej niż 65 lat. Udział w badaniach powinni wziąć ci którzy często odwiedzają miejsca występowania kleszczy, uprawiają zawód lub hobby, które zwiększa ryzyko kontaktu z tymi pasożytami.
Program badań obejmuje także choroby układu krążenia i wczesne diagnozowanie Hipercholesterolemii Rodzinnej. W kierowanym na wykrycie tych schorzeń badaniu wziąć udział mogą dorośli (18 plus) aktywni zawodowo, którzy w ciągu ostatnich 5 lat nie byli diagnozowani lub leczeni na choroby układu sercowo-naczyniowego. Program skierowany jest w szczególności do osób z hiperlipidemią, nadciśnieniem tętniczym, palących papierosy. Warto także, aby tym badaniom poddały się osoby z nadwagą i otyłe. A także krewni osób dotkniętych chorobami sercowo-naczyniowymi.
Badania przesiewowe przeprowadzi dr Krzysztof Pajączek, 17 stycznia w godz. 8.00–16.00, w Milanowskim Klubie Seniora przy ul. Królewskiej 64a. Zapisy do 13 stycznie pod numerem telefonem 506 796 872.
Napisz komentarz
Komentarze