Dofinansowanie mogą otrzymać osoby fizyczne będące właścicielem czy współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z odrębną księgą wieczystą. W tych zasadach nic się nie zmieniło. – Jedna ze zmian polega na tym, że beneficjenci wcześniejszych edycji będą też mogli wystąpić o kolejne dofinansowanie – powiedziała Emilia Obłucka z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego.
Na czym polegają inne zmiany?
W 2023 roku dofinansowanie liczone jest od kwoty netto wydanej na zakup pieca, a nie od kwoty brutto, jak było to w ubiegłych latach. Dobra wiadomość jest taka, że finansowanie liczone w procentach wzrosło i wynosi 40,70 lub 100 proc. zakupu. Z tym że jak już pisaliśmy, podatek zawarty w cenie nabywca musi pokryć sam. Wysokość dotacji, czyli to czy zwrot sięgnie 40, czy 100 proc. zależy m.in. od źródła ciepła, czyli rodzaju kotła, jaki zamierzamy nabyć. I jeśli chcemy kupić kocioł gazowy, to w zeszłym roku otrzymalibyśmy 30 proc. dotacji w tym roku 40 proc. To nie wszystko. – Wysokość dotacji zależy także od dochodu ubiegającego się o nią mieszkańca – dodaje Emilia Obłucka. –Kolejna zmiana, jaką przyniósł ten rok, to podniesienie progów dochodowych. A więc dochód roczny ubiegającego się o dotację nie może przekraczać 135 tys. zł rocznie. W ubiegłych latach było to 100 tys. zł. – dodaje.
Możliwość złożenia drugiego wniosku
Nowością jest możliwość złożenia kolejnego wniosku do programu Czyste Powietrze. Jeśli więc ktoś w zeszłym roku pobrał pieniądze na zakup kotła, a w tym zamierza dokonać termomodernizacji ścian, wymiany okiem itp. może się ubiegać o dotację. W ubiegłych latach było to niemożliwe. Ważne jednak jest to, że pierwszym etapem procesu musi być wówczas wymiana pieca. Dodajmy, że program Czyste Powietrze dedykowany jest tylko dla posiadaczy kotłów węglowych, którzy chcą zmienić je na inne źródło ciepła np. piec gazowy, piec zagazowujący drewno, piec na pelet. Dofinansowana może być też wymiana pieca węglowego na ogrzewanie elektryczne lub pompę ciepła. Dofinansowanie fotowoltaiki jest możliwe w ramach Czystego Powietrza tylko przy wymianie pieca węglowego na inne źródło ciepła.
– W ciągu dwóch lat do programu Czyste Powietrze mieszkańcy gminy grodzisk złożyli 1105 wniosków o dofinansowanie. Zrealizowano 427. Pozostałe są w trakcie realizacji, gdyż na nią mieszkańcy mają dwa lata od chwili złożenia wniosku – dodaje Emilia Obłucka.
Napisz komentarz
Komentarze