Nauka i zabawa
Strefa S.O.W.A. składa się z dwóch dużych pomieszczeń. W pierwszej mieści się piętnaście urządzeń służących do przeprowadzania przeróżnych eksperymentów. Uczniowie mogą tu na przykład usypać mapę za pomocą kinetycznego piasku. Stworzony przez dzieci krajobraz świeci się na różne kolory.
- Jak myślicie, co oznacza kolor czerwony i brązowy, który widzicie na mapie? – pyta nauczycielka opiekująca się grupą.
Uczniowie chodzą do 5 klasy. Odpowiedź przychodzi im z łatwością.
- To góry – tłumaczy jeden z chłopców.
- Dokładnie – chwali opiekunka i opowiada również o kolorze niebieskim i zielonym. Dzieci słuchają, jednocześnie kształtując własną mapę. Są szczerze zainteresowane.
Nauczycieli, którzy pracują w strefie, pani dyrektor nazywa nauczycielami-animatorami. Jednocześnie przekazują wiedzę i organizują dzieciom zabawę.
- Na strefę mówimy czasami małym Kopernikiem. Nasi pedagodzy, podobnie jak ma to miejsce w centrum nauki w Warszawie, przekazują tutaj najmłodszym wiedzę poprzez zabawę. Dzięki zaangażowaniu dzieci łatwiej im zapamiętać informacje – kontynuuje dyrektor.
Za pomocą pozostałych urządzeń do eksperymentów uczniowie mogą między innymi zobaczyć efekt żyroskopowy, zrozumieć czym jest moment bezwładności, czy poznać efekt Coandy. Opiekunowie zachęcają do eksperymentowania i na bieżąco tłumaczą zaobserwowane zjawiska.
Kreatywne myślenie
Druga sala nazywana jest Majsternią. Tutaj, dzięki odpowiednim akcesoriom, najmłodsi, pod okiem opiekunów, samodzielnie przeprowadzają eksperymenty.
Przy stoliku siedzą cztery dziewczynki. Przed nimi leży kilka wielkich gwoździ. Jeden wbity jest w deskę. Zadaniem jest umieścić pozostałe na jego czubku. Po chwili jedna z uczennic wpada na pomysł.
- Trzeba położyć wszystkie gwoździe na jednym – mówi dziecko.
- Dobrze. A co jeszcze trzeba zrobić, żeby się trzymały? – podpowiada nauczycielka.
Po chwili uczennice rozwiązują problem i konstrukcja trzyma się na wbitym gwoździu przed nimi. Dziewczynki są widocznie zadowolone.
Jest tu wiele zestawów, które w ten sposób rozwijają wyobraźnię oraz kreatywne myślenie. Dzieci same wybierają te, które ich zainteresują. W razie jakichkolwiek pytań i trudności nauczyciele są do dyspozycji.
Propozycja na wolne dni
- S.O.W.A. powstała dzięki współpracy naszej szkoły z Urzędem Miasta w Pruszkowie, Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik. W trakcie roku szkolnego na naszej stronie internetowej można kupić bilet do strefy zarówno dla osób indywidualnych, jak i grupy. Jednak podczas ferii przygotowaliśmy niespodziankę. Codziennie w godzinach od 9.00 do 13.00 zapraszamy do bezpłatnego odwiedzenia naszej strefy. Również latem planujemy atrakcje związane z małym Kopernikiem, jednak na razie nie mogę podać więcej szczegółów – dodaje dyrektor.
Inicjatywa stworzenia strefy w szkole podstawowej nr 10 jest innowacyjne i unikalne w powiecie pruszkowskim. Dzieci zajmują się tu nauką z prawdziwym zainteresowaniem, nauczyciele zaś podczas mojej wizyty, okazały wiele entuzjazmu przy przekazywaniu wiedzy.
Napisz komentarz
Komentarze