Współczesny świat wymaga znajomości języka angielskiego, a więc to dobrze, gdy jego naukę w szerszym stopniu niż zazwyczaj umożliwia już szkoła podstawowa. Dzieci, które ukończą taką szkołę, z większą łatwością będą posługiwać się językiem obcym w dalszej nauce, a potem w pracy i życiu codziennym. Pomysłodawcą projektu jest burmistrz Artur Tusiński, który trzy lata temu zaproponował wzbogacenie edukacji podkowiańskich uczniów wprowadzeniem dwujęzyczności. Pomysł został przyjęty, ale wymagał przygotowania nauczycieli pod względem językowym do nauki przedmiotów ścisłych.
Jak trafić do tej klasy
Pierwszeństwo w dostaniu się do klasy dwujęzycznej będą oczywiście mieli uczniowie szkoły samorządowej, ale ubiegać o nie mogą się uczniowie klas szóstych z każdej innej szkoły w powiecie. Przy rekrutacji do tych klas nie obowiązuje rejonizacja. Jednak jak wyjaśnia dyrektor szkoły Agnieszka Hein, kandydat musi mieć predyspozycje językowe. Test, który dzieci będą rozwiązywać, nie jest testem wiedzy, ale umiejętności. Szczegółowy regulamin zostanie wkrótce opublikowany na stronie www.podkowa-szkola.pl.
Ustawa o systemie szkolnictwa dokładnie opisuje, na jakich zasadach dwujęzyczne klasy mają funkcjonować. Zajęcia prowadzone są w nich w dwóch językach polskim oraz obcym nowożytnym. Drugi język jest także językiem nauczania. Aby klasa mogła być uznana za dwujęzyczną, co najmniej dwa przedmioty muszą być nauczane w języku obcym. W podkowiańskiej szkole tym językiem będzie angielski. Jakie przedmioty zostaną wybrane do nauki dwujęzycznej, jeszcze nie wiadomo. Zapewne jednak będą to przedmioty ścisłe.
Napisz komentarz
Komentarze