Inwestycja, która ma na celu wydobycie wód termalnych w Piastowie, rozpoczęła się w 2021 roku. Dzisiaj firma zajmująca się nadzorem geologicznym nad inwestycją, ogłosiła rozpoczęcie ważnego etapu prac.
- W dniu dzisiejszym została przeprowadzona kolaudacja urządzenia wiertniczego. Oznacza to, że kierownik ruchu wiertniczego, Robert Furmański, dopuścił do użytkowania wiertło, które będzie tu wykorzystane. Innymi słowy, od dzisiaj, a właściwie od jutra, możemy rozpocząć poszukiwania wody – poinformował nas dr. inż. Bogdan Noga, Zastępca Dyrektora Pionu Projektowania ds. Geologii z firmy Multiconsult.
Na razie prace sprawdzą, czy przewidywania firmy są prawidłowe i pod nami jest źródło gorącej wody.
- Nasz plan działania obejmuje wywiercenie otworu do maksymalnej głębokości 2134 metrów. Do tego poziomu mamy nadzieję odnaleźć wodę w temperaturze pomiędzy 43-47 stopni Celsjusza. Przewidujemy również, że będzie to woda mocno zmineralizowana, wydajność otworu oceniamy zaś na przepływ od 100 do 150 metrów sześciennych wody na godzinę – powiedział nam Bogdan Noga.
Wszystkie przewidywania opierają się na przeprowadzonych analizach oraz doświadczeniu firmy podczas podobnych projektów.
- Nie powiem, że mamy pewność, ale jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że ciepła woda tu jest i to w takich parametrach, jakie podałem – dodaje zastępca dyrektora.
Wody termalne będą mogły zostać wykorzystane do lecznictwa, rekreacji i ciepłownictwa, czyli będą mogły wspomóc energetykę miasta.
- Sposób wykorzystanie źródła zależy od dalszych działań władz Piastowa. Przy ogrzewaniu mówimy tu o dodatkowej ekologicznej energii, która może obniżyć ilość zużywania innego paliwa służącego do ciepłownictwa, np. węgla. Warto zauważyć, że jeżeli miasto będzie chciało tak wykorzystać zasoby, to będzie musiało zrealizować dodatkową inwestycję w postaci drugiego otworu. Za jego pomocą schłodzona woda będzie wracała do obiegu. O ile chodzi o możliwości lecznicze, to musimy poczekać, na dokładne badania wody. Wtedy będziemy wiedzieć, na jakie schorzenia może ona pomagać. Co do rekreacji, możliwości są duże: od natrysków czy tężni do basenów i term – podsumowuje Bogdan Noga.
Według planu firmy Multiconsult wywiercenie otworu będzie trwało, o ile nie pojawią się nieprzewidziane problemy, około 3 miesięcy. Możliwe, że woda pojawi się wcześniej. Najpóźniej pod koniec czerwca powinniśmy poznać odpowiedź, czy Piastów będzie mógł skorzystać z dobroci geotermii.
Napisz komentarz
Komentarze