Z danych Komendy Stołecznej Policji wynika, że w 2021 roku na terenie powiatu pruszkowskiego odnotowano 5 prób samobójczych, dzieci mających nie mniej niż 13 lat. Niestety doszło także do jednego samobójstwa. Dziecko, które zmarło, miało mniej niż 12 lat. Z tych samych danych wynika, że na terenie powiatu grodziskiego w 2021 roku policja nie odnotowała prób samobójczych ani samobójstw wśród małoletnich. W 2022 roku na terenie powiatu pruszkowskiego doszło do 2 prób samobójczych wśród 13-18 latków. Samobójstw nie odnotowano. Z kolei na terenie powiatu grodziskiego doszło do jednego samobójstwa dziecka w wieku powyżej 13 lat. Prób samobójczych nie odnotowano.
Liczby, które bolą
Podawane przez policję i prokuraturę liczby nieco się różnią. Prokuratura Rejonowa w Pruszkowie w 2021 roku odnotowała cztery sprawy targnięcia się na własne życie przez osoby małoletnie. Z akt prokuratorskich wynika, że zmarło w ich wyniku troje dzieci. Byli to sami chłopcy w wieku 11 – 17 lat. Z kolei w 2022 roku dwie dziewczynki i trzech chłopców próbowało się zabić. Pokrzywdzeni byli w wieku od 10 do 17 lat. Jedna z tych pięciu prób samobójczych zakończyła się śmiercią dziecka.
We wszystkich zbadanych przez Prokuraturę Rejonową w Pruszkowie przypadkach śmierci dzieci, nie stwierdzono, aby były one nakłaniane do targnięcia się na własne życie. Nie stwierdzono także, aby ktokolwiek udzielał im w tym pomocy. Z tych względów prokuratura we wszystkich tych wypadkach umorzyła śledztwa.

Różnice w liczbach nie mają takiego znaczenia, jak samo tragiczne zjawisko, jakie opisują. Ważne jest to, aby w razie trudności, jakie przeżywa dziecko, a zwłaszcza gdy mówi, że chce się zabić, nie pozostawało bez pomocy i wsparcia. Istotne jest to, by dzieci także wiedziały, że są telefony zaufania, na które anonimowo mogą zadzwonić i to całą dobę. 800 12 12 12 to numer Dziecięcego Telefonu Zaufania, Rzecznika Praw Dziecka. Numer 116 111 do Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży.
Trudno mówić o szczegółach
Dwoje dzieci z miasteczka w powiecie grodziskim uciekło z domu, aby odebrać sobie życie. Na szczęście zostały odnalezione, nim doszło do tragedii. Niestety nie było nikogo, kto zatrzymałby je. Jak mówią psychoterapeuci, dzieci czerpią informacje jak popełnić samobójstwo z Internetu. Jeśli więc dziecko zagląda na taką stronę, rodzice nie mogą być obojętni. W wywiadzie „Jak rozpoznać, że dziecko myśli o samobójstwie”, który możecie Państwo znaleźć na naszym portalu: przegladregionalny.pl, psychoterapeutka Renata Pająkowska-Rożen zwraca uwagę dorosłych na to, jak rozpoznać problem i jak reagować w sytuacji, kiedy dziecko zaczyna myśleć o samobójstwie. Polecamy lekturę.
Napisz komentarz
Komentarze