Prace nad zielonym dachem zostaną zrealizowane przez miasto we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Dachy Zielone oraz Norweskim stowarzyszeniem Association for Green Infrastructure. Inwestycja jest jednym z elementów projektu pod nazwą „Utworzenie zielono-niebieskiej infrastruktury na terenie miasta Piastowa".
- Inicjatywa ma na celu wzmocnienie odporności miasta na negatywne skutki zmian klimatu, podniesienie świadomości społecznej w tym zakresie, a także ograniczenie emisji gazów cieplarnianych na poziomie lokalnej społeczności – poinformował nas Ireneusz Bieńkowski, koordynator projektu z Urzędu Miasta w Piastowie.
Prace nad zielonym dachem w budynku garażowym siedziby OSP obejmą wzmocnienie jego konstrukcji i stworzenie dodatkowej izolacji, na którą położona zostanie warstwa ziemi. Na niej będzie posadzona roślinność. Mieszkańcy mogą tu się spodziewać rozchodników, traw ozdobnych oraz ziół. Dach zwiększy powierzchnię biologicznie czynną w mieście o 163 mkw. 12 kwietnia Piastów rozstrzygnął przetarg na tę budowę. Wygrała firma MARDBUD Marek Dziwulski.
- Teraz czekamy na podpisanie umowy z wykonawcą. Powinno to mieć miejsce do 20 kwietnia. Od tego momentu firma będzie miała 4 miesiące na zakończenie prac. Oznacza to, że dach powinien być gotowy w sierpniu – przekazał Ireneusz Bieńkowski.
To już drugi projekt zielonego dachu, który zostanie zrealizowany w mieście w najbliższej przyszłości. Wcześniej Piastów podpisał umowę na taki obiekt na budynku przy ulicy Lwowskiej 6. W tym miejscu, poza stworzeniem zielonego dachu, projekt obejmuje zainstalowanie dwóch miniturbin wiatrowych o średnicy do 3 m. Będą one produkowały ok. 4 tys. kWh. Turbiny realnie zmniejszą emisję dwutlenku węgla. Ta inwestycja powinna zostać zakończona do połowy lipca.
- Projekt pod nazwą „Utworzenie zielono-niebieskiej infrastruktury na terenie miasta Piastowa" obejmuje szereg inwestycji. Oprócz zielonych dachów Piastów szykuje się do przeprowadzenia kolejnych zadań, między innymi stworzenia roślinnych ścian, zieleńców miejskich (niewielkich publicznych obszarów roślinnych), zielonych przystanków, farm owocowo-warzywnych, ogrodów deszczowych, czy utworzenia zielonych pergoli. To nie wszystko. Działania mają na celu również edukację ekologiczną. W planach mamy przeprowadzenie warsztatów o tematyce zielono-niebieskiej infrastruktury dla uczniów i osób dorosłych. Zostanie także opracowana gra edukacyjna, poradnik dobrych praktyk i tablice informacyjno-edukacyjne zlokalizowane w miejscach inwestycji. Jednym z ważnych zadań w ramach projektu jest prowadzenie działań zapobiegających marnotrawieniu żywności. W tym celu zaplanowano utworzenie farm owocowo-warzywnych przy szkołach na terenie miasta, które staną się miejscem edukacji uczniów i ich rodzin – dodał koordynator projektu.
Piastów niedawno udowodnił, że zależy mu na proekologicznych rozwiązaniach dla miasta, inwestując w energię geotermiczną. Obecne projekty kontynuują działania, mające na celu dbanie o środowisko.
Napisz komentarz
Komentarze