Święto Konstytucji 3 maja jest obchodzone w Grodzisku Mazowieckim od ponad stu lat. W tym roku obchody rozpoczną się od przemarszu pocztów sztandarowych spod pomnika Chełmońskiego. W samo południe odbędzie się msza za Ojczyznę w kościele św. Anny. Zagra tam Młodzieżowa Orkiestra Dęta. Po jej zakończeniu kwiaty i wieńce zostaną złożone pod Pomnikiem Wolności.
Piknik grochówka i gry plenerowe
Święto Konstytucji 3 maja to radosny dzień dlatego nieodzownym elementem jest wspólne świętowanie mieszkańców i władz miasta. I tak o 14.00 rozpocznie się piknik na Placu 500-lecia, czyli pod Centrum Kultury. Jedną z atrakcji będzie występ Orkiestry Gedeon Richter Polska pod batutą Jerzego Wysockiego z udziałem solistki Hanny Chmielewskiej.
Oczywiście dla najmłodszych znajdzie się w programie obchodów święta coś specjalnego: dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach plastycznych. Także głównie z myślą o nich o godzinie 15.00 w Sali lustrzanej CK rozpocznie się „Piknik u Króla Stasia” rodzinna gra plenerowa.
Miasto przygotowało te wszystkie atrakcje dla pokrzepienia ducha. Dla ciała od godziny 14.00 serwowana będzie wojskowa grochówka. Jeśli będzie padało, uczestnicy pikniku będą mogli przenieść się do Mediateki.
Dlaczego świętujemy ten dzień
Konstytucja 3 maja była początkiem procesu zrównania w prawach wszystkich stanów: szlachty, mieszczan, chłopów, a także m.in. ludności pochodzenia Żydowskiego. – To święto zawsze było ważne dla Grodziska Mazowieckiego – mówi Łukasz Nowacki historyk Miasta. - Na ścianie kościoła św. Anny od roku 1921 znajduje się tablica upamiętniająca przyjęcie Konstytucji 3 maja, ufundowana przez ówczesne władze samorządowe, czyli sejmik Błoński- dodaje. Tego dnia warto to miejsce odwiedzić i pokazać najmłodszym jak ważna dla współczesności jest historia.
Co zmieniła Konstytucja 3 maja
Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była drugą konstytucją na świecie po Konstytucji Stanów Zjednoczonych z 1787 r. Była próbą uzdrowienia państwa i wyeliminowania wpływów obcych mocarstw, co miało nas ochronić przed rozbiorami. Konstytucja 3 Maja została uchwalona przez Sejm Wielki, zwany Czteroletnim. Autorami konstytucji byli król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki oraz Hugo Kołłątaj. Uchwalenie Konstytucji powiodło się, gdyż obóz patriotyczny wykorzystał to, że na początku maja większość posłów sprzeciwiających się reformom była jeszcze na urlopie wielkanocnym. Podpisana przez króla na Zamku Warszawskim Konstytucja 3 maja, ustanowiła Rzeczpospolitą Polską w miejsce Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a więc likwidowała odrębność urzędów Polski i Litwy.
W duchu Oświecenia wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Znosiła liberum veto, zamiast wolnej elekcji króla wprowadzała dziedziczenie tronu. Zapewniała wolność wyznania, ale ustanawiała katolicyzm religią panującą. Za jej sprawą Polska stała się monarchią parlamentarną. Głową rządu był król. Jego decyzje jednak wymagały zatwierdzenia przez ministrów, którzy byli odpowiedzialni przed Sejmem składającym się z dwóch izb.
Konstytucja obowiązywała tylko przez rok, ale jej znaczenie przez ponad 200 lat było dla Polaków symboliczne i patriotyczne.
Symbol nowoczesnego państwa
Konstytucja 3 maja to dowód na to, że nasz kraj rozpoczął reformy i że mogliśmy się stać nowoczesnym państwem. Państwem stawiającym wszystkich obywateli w równym rzędzie wobec prawa i przywileju. Co prawda Konstytucja 3 maja to były tylko pierwsze kroki w tę stronę, ale jednak postawiono je.
Uchwalenie Konstytucji było niezwykle ważne, jednak świętowanie rocznic jej podpisania nie mogło być jawne do 1919 roku, gdy Polska odzyskała niepodległość, a Sejm 3 maja uznał za święto państwowe. Po zakończeniu drugiej wojnie światowej znów obchody 3 maja się nie odbywały. Przywrócono je w 1990 r. Reklama
Napisz komentarz
Komentarze