- Jestem dumny z tego dworca – powiedział Ireneusz Maślany członek zarządu PKP. - Byłem na rozpoczęciu tej modernizacji i rozbudowy w październiku 2021 roku, a teraz mam przyjemność być na otwarciu dworca. Dworzec w Milanówku stał się obiektem nowoczesnym, komfortowym i bezpiecznym. Znajdują się tu wszystkie wygody dla pasażerów, dla matek z dziećmi, a także osób z niepełnosprawnościami, niedowidzących. Podróżnych z pewnością ucieszy także jasna, przestronna i klimatyzowana poczekalnia, wyposażona w wygodne siedziska, a także elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów – dodał.
W województwie mazowieckim modernizowanych jest 37 dworców, z czego już 13 zostało oddanych do użytku. Dodajmy, że milanowski dworzec jest właśnie tym 13!
- Wszystkie dworce, które modernizujemy, będą mieć wysoki standard i estetykę. Dlatego mogę z ogromną radością zachęcić wszystkich do korzystania z PKP – dodał Ireneusz Maślany, który jednak przyznał, że na otwarcie dworca do Milanówka przyjechał samochodem.
Wysoki standard i estetyka
Modernizacja i rozbudowa budynku dworca w Milanówku polegała na dobudowaniu do istniejącego budynku, nowej liczącej ok. 35 m kw. części, w której znalazły się kasy, toalety oraz lokal użytkowy. Dzięki tej rozbudowie dworzec zyskał nowy wygląd. Wejście jest w całości przeszklone, wykończone białą attyką z geometrycznym wzorem. W jej górnej części zamontowano zegar i podświetlany napis „Dworzec kolejowy”. Dla upamiętnienia historii dworca pozostawiono w hali kasy biletowej geometryczne detale. Elegancki wygląd wnętrza dworca to efekt połączenia jasnej posadzki ze wzorzystymi detalami, melanżową szarością lamperii i niebieskich ścian. Tyle o wyglądzie. Z kolei wysoki standard oczekiwania na pociąg zapewnią z kolei podróżnym ergonomiczne ławki, gabloty z rozkładem jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów oraz nowoczesny system informacji głosowej.
Dworzec jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami dzięki m.in. ścieżkom prowadzącym, mapom dotykowym czy oznaczeniom w alfabecie Braille’a. Na dworcu jest też bezpiecznie za sprawą monitoringu, kontroli dostępu i systemu sygnalizacji włamań i napadów. Za optymalizację zużycia energii i wody będzie odpowiadał system BMS (Building Management System).
Unikając zalania dworca
Dodajmy także, że otwarcie budynku dworca, to również zakończenie prac w jego otoczeniu. I nie chodzi tylko o kwietniki, które tu ustawiono czy nawet o nową kostkę chodnikową, którą wyłożono teren przed dworcem. Najważniejsze jest to, że pod nowym chodnikiem wykonano, pieczołowicie zaprojektowany, system liniowego odwodnienia. Centrum Milanówka nie ma takiego sprawnego systemu odprowadzania wód opadowych, dlatego ulewa mogłaby spowodować zalanie dworca. Dla podróżnych ważne jest także to, że w sąsiedztwie dworca zamontowano nowe stojaki rowerowe, ławki, kosze oraz oświetlenie. Dodajmy także, że w sąsiedztwie dworca miasto zakończyło ważną dla podróżnych inwestycje budowę parkingu Park&Ride.
– Mieszkańcy powiatu grodziskiego zyskali dzisiaj dostęp do bezpiecznej infrastruktury kolejowej oraz komfort podróży do Warszawy. Mam nadzieję, że nowoczesny i proekologiczny budynek stanie się wizytówką Milanówka oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
Inwestycja realizowana przez PKP S.A. w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Napisz komentarz
Komentarze