Debata została zorganizowana, aby osoby z Piastowa poznały, jak wygląda praca policjantów w komisariacie naszego miasta. Mieszkańcy mieli także okazję zadać pytania funkcjonariuszom oraz podzielić się z nimi swoimi spostrzeżeniami i obawami. To kolejne takie spotkanie w naszym mieście. Policja organizuje je regularnie, przynajmniej raz w roku.
Na spotkaniu ze strony policji byli: 1 zastępca komendanta powiatowego, podinspektor Mirosław Gruda, komendant komisariatu w Piastowie, podinsp. Dariusz Kruziewicz, jego zastępca kom. Karolina Kańka, Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Pruszkowie, asp. szt. Monika Orlik oraz profilaktyk, asp. szt. Edyta Bednarczyk.
Podczas debaty policja przedstawiła efekty swojej pracy w tym roku oraz zmiany, które zaszły w porównaniu z 2022.
- Uważam, że Piastów jest bezpiecznym miastem. Na szczęście nie mieliśmy tu w tym roku poważniejszych przestępstw – powiedział podinspektor Mirosław Gruda.
Oczywiście, jak w każdym mieście, pojawia się wiele problemów. Policjanci w tym roku zwrócili przede wszystkim uwagę na tak zwane przestępstwa gospodarcze, czyli głównie oszustwa. Obecnie do tych przestępstw złodzieje wykorzystują nieraz zwykłych telefonów.
- Mieszkańcy Piastowa niestety często padają ofiarami oszustw. Dlatego tak ważne jest, aby edukować potencjalne ofiary. Szczególnie zależy nam na dotarciu do osób starszych, które niestety często są oszukiwane – przekazała kom. Karolina Kańka, pierwszy zastępca komendanta.
Na naszym portalu wielokrotnie informowaliśmy o metodach złodziei i opisywaliśmy przykłady z naszego powiatu. Również funkcjonariusze przypomnieli o wielu tragicznych w skutkach zdarzeniach.
- Nie chcemy dopuszczać do takich sytuacji, kiedy seniorka wyrzuca przez okno wszystkie swoje oszczędności. Mówię to dosłownie, bo tak zrobiła mieszkanka Pruszkowa. Straciła około 30 tysięcy złotych. Myślała, że pomaga policji. Inna seniorka przekazała oszuście 40 tysięcy. Była przekonana, że pracuje on w naszej komendzie – powiedział komendant.
Chociaż zachowanie ofiar może wydawać się naiwne, policja przypomina, że przestępcy potrafią świetnie manipulować. Osoby, które przestępcy okradają, podejmują swoje decyzje w stanie wielkiego stresu, dlatego często nie potrafią myśleć jasno.
- Warto zauważyć, że w okręgu warszawskim, czyli stolicy i okolicznych miejscowościach, mieszkańcy w 2022 roku na oszustwach gospodarczych stracili około 25 milionów złotych. To niewyobrażalna suma – zauważa Karolina Kańka.
Dobrą informacją jest to, że policji coraz częściej udaje się znaleźć sprawców oszustw. W 2022 roku jedynie co trzeciego sprawcy przestępstwa gospodarczego udawało się wykryć. W tym roku policja zakończyła sukcesem 76% takich spraw w okresie od początku roku do końca maja.
Debaty na temat bezpieczeństwa są bardzo ważne. Tylko dzięki współpracy z mieszkańcami, policjanci mogą efektywnie działać. Dlatego funkcjonariusze zapraszają do rozmowy nie tylko podczas podobnych spotkań, ale również zachęcają do kontaktu z dzielnicowymi, czy poprzez stronę krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa.
Napisz komentarz
Komentarze