GSM wypowiedziała umowy na dostawę ciepła także innym wspólnotom mieszkaniowym i należącym do gminy podmiotom jak Willa Radogoszcz i Publiczna Szkoła Muzyczna.
Powód wypowiedzenia umów
Powodem jest rządowa gwarancja, że maksymalny wzrost cen za dostawę ciepła systemowego nie przekroczy 40 proc. ceny obowiązującej od 30 września 2022 roku. Zdaniem prezesa Grodziskiej Spółdzielni Mieszkaniowej podwyższenie cen dla wspólnoty Cegiełka o jedyne 40 proc. jest niewystarczające, aby pokryć koszty produkcji dostawy itd. ciepła. Jak powiedział prezes GSM Krzysztof Kozera, spółdzielnia nie może dopłacać do umów zawartych z niezależnymi od niej jednostkami. Musi patrzeć na to, aby mieszkańcy należących do niej domów mieli ogrzewanie i ciepłą wodę.
Głos wspólnoty
Wypowiedzenie dostawy ciepła stawia wspólnotę pod ścianą. GSM jest monopolistą. – Dostaliśmy krótkie pismo: umowa jest wypowiedziana. Zachowany okres wypowiedzenia, czyli mamy miesiąc. Trochę mało jak na tego typu umowę - mówi członek zarządu wspólnoty. Powód nie jest podany – dodaje.
Udało się jednak przekonać prezesa GSM, aby spotkał się z zarządem Cegiełki. Czy jednak rozmowy doprowadzą do przedłużenia umowy? A jeśli nie? W mieście nie ma innego producenta ciepła. Własna kotłownia? To dobry pomysł, ale nie zbuduje i nie uruchomi się jej w miesiąc.
- Zarząd wspólnoty chciał już pięć lat temu wybudować własną kotłownię, ale zabrakło zgody mieszkańców na tę inwestycję. Dlaczego? Powodem była konieczność wzięcia kredytu. W przeliczeniu na jeden lokal nie była to duża suma – mówi członek zarządu. Mieszkańcy sąsiedniego bloku nie bali się i podjęli wtedy decyzje o budowie kotłowni i teraz tego problemu nie mają. Jednak ich kotłownia nie jest tak duża, aby sprzedawać ciepło sąsiadom – dodaje.
W środę odbędą się pierwsze rozmowy między zarządem wspólnoty i władzami spółdzielni. Prezes nie chciał nam zdradzić, jakie postawi warunki. Ani też wspomnieć o innych niż cena ciepła przyczynach wypowiedzenia umowy.
Rok przedłużenia
GSM wypowiedziała umowy także innym podmiotom: wspólnotom mieszkaniowym, ale też należącym do gminy Willi Radogoszcz i Publicznej Szkole Muzycznej.
Miasto prowadziło rozmowy, mając na uwadze wszystkie wypowiedzenia, ale negocjować mogło tylko umowy dotyczące należących do niego palcówek. e. Chodź Burmistrzowi Grzegorzowi Benedykcińskiemu udało się dojść do porozumienia z prezesa GSM i umowy na dostawę ciepła do Radogoszczy i szkoły muzycznej zostały na rok przedłużone.
Jak nas poinformowali Lena Jakim z Urzędu miejskiego w tym czasie miast będzie szukać rozwiązań, może będzie nim nowy kocioł gazowy może pompa ciepła.
A co będzie z Cegiełką? Będziemy państwa informować.
Napisz komentarz
Komentarze