Od frontu nowy dworzec PKP to szklany prostokąt. I właśnie w tej części, znajduje się pomieszczenie z przeznaczeniem na działalność usługową. Pomieszczenie nadal jest puste. Jak poinformował nas Tomasz Tomczak z dyrekcji PKP, koleje czekają na propozycje wynajmu lokalu użytkowego, który znajduje się w nowym budynku dworca obok kasy. Pomieszczenie jest nieduże, bo liczy tylko 9,6 m kw. Nie ma także zaplecza, koniecznego do prowadzenia działalności gastronomicznej.
A więc możliwa jest tam tylko sprzedaż gotowych produktów żywnościowych np. kanapek. Na dworcu nie wolno także prowadzić sprzedaży alkoholu. Czy znajdzie się chętny, aby ożywić to miejsce? Czego oczekują podróżni? Zapewne kawa i kanapka lub drożdżówka na drogę to byłby dobry pomysł.
W nowej kasie
W okienku kasy biletowej w nowym budynku dworca milanowianie widzą znajomą twarz. Bogusława Caban sprzedaje w Milanówku bilety uprawniające do przejazdu kolejami od 2009 roku. Początkowo w kasie w starym budynku dworca, potem w pawilonie stojącym przy ulicy, a teraz w okienku kasowym nowej stacji.
- Sto razy lepiej się tu pracuje! – zapewnia Bogusława Caban. - Jest toaleta, jest bieżąca woda, ale też podróżni nie muszą stać na deszczu, kiedy czekają na bilet – dodaje.
Na stacji nie ma jeszcze dużego ruchu, bo uczniowie i studenci są na wakacjach. Jednak każdego dnia pani kasjerka sprzedaje około 200 biletów.
Miasto da książki
Miasto ma niewielki wpływ na to, co dzieje się w nowej stacji, gdyż ta należy do PKP. A jednak za pieniądze uzyskane z dotacji milanowski ośrodek kultury na dworcu PKP postawi książkomat, czyli szafkę, w której znajdą się książki do wypożyczenia. Jednak na wypożyczenie na dworcu lektury na podróż koleją - która z okazji remontów i modernizacji Dworca Zachodniego w Warszawie bywa długa – milanowianie będą musieli jeszcze kilka miesięcy poczekać. Dlaczego tylko książkomat? Na dworcu nie ma tak miejsca na to aby miasto mogło zrealizować ambitniejszy plan. Co prawda nowy budynek stacji jest o 35 m kw większy niż stary, ale też bogato wyposażony. Znajdują się na nim wszystkie udogodnienia dla pasażerów. W szczególności dla matek z dziećmi, a także dla osób z niepełnosprawnościami a m.in. ścieżki prowadzące, mapy dotykowe, oznaczenia w alfabecie Braille’a. Nowy dworzec to też wysoki standard oczekiwania na pociągi, który zapewniają podróżnym ergonomiczne ławki, gabloty z rozkładem jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów oraz nowoczesny system informacji głosowej.
CZYTAJ TEŻ:
Dla podróżnych ważne jest także to, że w sąsiedztwie dworca zamontowano nowe stojaki rowerowe, ławki, kosze oraz oświetlenie. Dodajmy także, że w sąsiedztwie dworca miasto zakończyło ważną dla podróżnych inwestycję, budowę parkingu Park&Ride.
Napisz komentarz
Komentarze