Już od czterech lat Stowarzyszenie Nowa Kultura i Edukacja oraz Wydawnictwo Taurus Edukacja i Kultura zapraszają do Grodziska Mazowieckiego na Festiwal Kultury Żydowskiej. W tym roku podczas festiwalu odbędą się spotkania literackie, warsztaty edukacyjne i dźwiękowe, pokazy filmowe, wykłady i panele eksperckie oraz wystawy i koncerty.
Festiwal Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim ma na celu przybliżanie mieszkańcom i gościom spotkań z innych miast, historii regionu, zwyczajów oraz kultury żydowskiej i izraelskiej. Festiwal rozpocznie w czwartek otwarcie w Mediatece wystawy Synagoga w Grodzisku, poświęconej historii nieistniejącej już Wielkiej Synagogi. Tego dnia także uczestnicy festiwalu będą mogli posłuchać wykładu poświęconego kabale. Spotkanie, poświęcone tej mistyczno-filozoficznej szkole judaizmu, podobnie jak większość wydarzeń tegorocznej edycji festiwalu, odbędzie się w namiocie festiwalowym ustawionym w Parku Skarbków.
Bajki i przypowieści, czyli majse
W sobotę uczestnicy festiwalu będą mogli posłuchać wykładu Złoty łańcuch. Bajki, baśnie i opowieści żydowskie. A więc dowiedzieć się: jak powstawały i jak je przekazywano z pokolenia na pokolenie. Tego dnia wysłuchać będzie można także Bajek dla dorosłych: Sztejnbarg i Berdyczewski - czytanie literatury żydowskiej.
Podczas festiwalu nie zabraknie warsztatów językowych i artystycznych. Uczestnicy festiwalu dowiedzą się m.in., jak opowiadać historie rysując je, a więc: jak zrobić komiksy i dlaczego warto! Prowadzący warsztaty wyjaśni także zgromadzonym, z jakiego powodu rysunek może powiedzieć więcej niż słowa?
Literatura podczas festiwalu
Joanna Ostrowska opowie o swojej ostatniej książce, za którą otrzymała nagrodę Nike Czytelników, Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej. Zbigniew Komorowski przybliży uczestnikom festiwalu żydowskie dziedzictwo Koluszek (książka Sztetl Koluszki), a Konstanty Gebert opowie o historii Izraela, a m.in. o książce Pokój z widokiem na wojnę.
Podczas festiwalu nie zabraknie także filmów i koncertów. W piątek wystąpi Tropikal Camel (DE/IL) z bliskowschodnim setem dj-skim w stylu etno techno. W sobotę w Parku Skarbka zagrają Adam Ben Nun muzyk, scenarzysta i producent z Jerozolimy oraz El Khat zespół z Izraela prowadzony przez multiinstrumentalistę Eyala El Wahaba, który gra na zbudowanych przez siebie instrumentach.
W niedzielę słuchowisko i wędrówka
Malka Szapiro wychowała się w Kozienicach, jako nastolatka wyszła za mąż za kuzyna z dynastii Szapiro z Grodziska Mazowieckiego. Po przeprowadzce do Izraela Malka napisała książkę The Rebbe’s Daughter, na podstawie której przygotowała słuchowisko Córka Rabina. W niedziele będzie można wysłuchać go wspólnie w Mediatece.
Tego dnia będzie można także wziąć udział w wędrówce po Cmentarzu Żydowskim w Pruszkowie, a także w spacerze szlakiem grodziskich Żydów. Także w niedziele można będzie, posłuchać opowieści chasydzkich podczas wykładu Słyszałem od wiarygodnych świadków - 200 lat opowieści chasydzkiej.
W poniedziałek Midrasze
Czym są Midrasze? O co w nich chodzi? Skąd pochodzą i dlaczego powstały - uczestnicy festiwalu będą mogli się dowiedzieć podczas spotkania z Rabinem Dawidem Szychowskim z Łodzi.
Ostatniego dnia Festiwalu, w poniedziałek 21 sierpnia, organizatorzy zapraszają na spotkanie z Sylwią Chutnik i Jarosławem Suchanem. Rozmowa Polak – Polka, Żyd – Żydówka, Artysta – Artystka toczyć się będzie wokół żydowskiej awangardy.
Organizatorzy: Stowarzyszenie Nowa Kultura i Edukacja oraz Wydawnictwo Taurus Edukacja i Kultura. Wydarzenie jest objęte Honorowym Patronatem Burmistrza Grodziska Mazowieckiego. Partnerem gastronomicznym festiwalu jest Restauracja The Park. Partnerami m.in.: Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki, Centrum Kultury. Program dostępny jest na: www.festiwalkulturyzydowskiej.pl
Napisz komentarz
Komentarze