Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu powołało ministerstwo zdrowia w 1996 roku, a powstałe przy nim Światowe Centrum Słuchu otwarto w 2012 roku. Jego budowa trwała od połowy 2010 r. i kosztowała wówczas to 123 mln zł, z czego 70 proc. pochodziło ze środków unijnych.
Światowe Centrum Słuchu przyjmuje zarówno dzieci, jak i dorosłych. Dziennie w ŚCS przeprowadzanych jest – najwięcej w świecie – operacji poprawiających słuch w zakresie otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii. W 98,7 % operacje są planowane i większość przeprowadzana w dniu przyjęcia pacjenta. Dotąd wszczepiono tu ponad 12 500 implantów słuchowych, co również sytuuje Instytut w czołówce światowej.
Światowe Centrum Słuchu nie tylko w Polsce
W przychodniach ŚCS przyjmują otolaryngolodzy, audiolodzy, foniatrzy, logopedzi, surdopedagodzy, psycholodzy, inżynierowie kliniczni oraz technicy. Każdego roku udzielają i przeprowadzają rocznie ponad 200 000 konsultacji i badań.
Instytut posiada również ośrodek filialny w Łebie oraz współpracuje z ośrodkami krajowymi w: Krakowie, Radomiu, Katowicach, Olsztynie, Rzeszowie, Szczecinie i Gdańsku, Opolu, Toruniu, Ciechocinku, Częstochowie, a także z ośrodkami zagranicznymi: na Białorusi, Ukrainie, Kazachstanie, Kirgistanie (Azja) oraz Senegalu (Afryka).
Oprócz leczenia pacjentów, placówka zajmuje się także szkoleniem specjalistów, nie tylko z Polski, czy Europy, ale także m.in. Iraku, USA, Etiopii, Kamerunu, a nawet Australii, RPA, Meksyku czy Brazylii.
Działalność kliniczna instytutu realizowana jest zarówno w formie specjalistycznych konsultacji ambulatoryjnych, jak i hospitalizacji zachowawczych i zabiegowych. Obejmuje badania diagnostyczne, leczenie oraz rehabilitację pacjentów z chorobami ucha, kości skroniowej, nosa, zatok przynosowych, krtani, tchawicy, jamy ustnej, gardła, głowy i szyi, chorób nerwów czaszkowych, a także zespołów bezdechu nocnego.
Jako pierwszy wszczepił implant ślimakowy
Założycielem instytutu jest prof. dr hab. n. med. dr h.c. multi Henryk Skarżyński, otolaryngolog, audiolog i foniatra. Od 2011 roku pełniący funkcję konsultanta krajowego w dziedzinie otorynolaryngologii w dniu 17 października 2011 r. Wybitny specjalista, który jako pierwszy w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej dokonał w 1992 roku operacji wszczepienia implantu ślimakowego przywracając słuch osobie głuchej oraz uruchomił stały program stosowania implantów słuchowych.
Prof. Henryk Skarżyński jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień, także zagranicznych. Na „Liście Stu 2022” najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie w plebiscycie organizowanym przez redakcję czasopisma „Puls Medycyny” znalazł się na 1. miejscu.
Ślimakowe rytmy z Bruce’m Liu
Światowe Centrum Słuchu dba także o terapię osób z zaburzeniami słuchu poprzez muzykę. W najbliższy weekend w placówce w Kajetanach odbędzie się już 9. edycja międzynarodowego festiwalu „Ślimakowe Rytmy”. W tym roku w jego ramach odbędą się warsztaty muzyczno-sceniczne „Muzyka i sztuka w terapii”. Doświadczeni terapeuci poprowadzą zajęcia z muzykoterapii dla różnych grup wiekowych. Odbędą się również warsztaty arteterapii, rytmiki terapeutycznej oraz warsztaty pisania piosenek dla nastolatków.
Istotnym wydarzeniem festiwalu będzie IX Konferencja Naukowa z cyklu „Muzyka w rozwoju słuchowym człowieka”, a wyjątkowym wydarzeniem tej edycji festiwalu będzie koncert gwiazdy wieczoru Bruce’a Liu, zwycięzcy XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Artysta zaprezentuje recital z utworami Fryderyka Chopina, a także wystąpi w duecie z artystami – pacjentami Światowego Centrum Słuchu, grając koncert na cztery ręce.
CZYTAJ TEŻ:
Napisz komentarz
Komentarze