Reklama

Ostatnia krowa, czyli dożynki, jakich nie znacie!

Dożynki Powiatowo – Gminne w Grodzisku Mazowieckim odbyły się w tym roku w Odrano – Woli pod hasłem Nasze Wsie Naszą Dumą i były okazją do świętowania 25-lecie Powiatu Grodziskiego.
Ostatnia krowa, czyli dożynki, jakich nie znacie!
Współczesna wieś różni się od tej, jaką znamy z rodzinnych wspomnień i od naszych wyobrażeń. Fot. B.P.

Niewątpliwą atrakcją dożynek był Jarmark Produktów Regionalnych, czyli kilkadziesiąt stoisk, na których można było kupić wiele wytwarzanych w powiecie przedmiotów, a m.in. ceramikę, zabawki, biżuterię, serwety, a nawet kosmetyki naturalne czy suszone zioła. Wrażenie robiły jednak przede wszystkim stoiska sołectw. W tym roku mieszkańcy przygotowali je z dużym zaangażowaniem, ale także poczuciem humoru i estetyki.

Tak się mieszka w Radoniach

Na stoisku wsi Radonie uwagę zwracała plastikowa krowa wielkości prawie naturalnej, nad którą widniał napis „Ostatnia krowa w sołectwie Radoniach”. Za drobną opłatą można ja było nawet wydoić! Skąd ten pomysł na krowę z plastiku? 

Małgorzata i Radosław ze wsi Radonie podczas dożynek w Odrano - Woli.    Fot. B.P. 

- W naszej wsi nie ma już ani jednej krowy – wyjaśnia pani Małgorzata rodowita mieszkanka wsi Radonie. – Moi dziadkowie mieli jeszcze gospodarstwo, ale rodzice już nie. Ja sama nigdy nie miałam więc okazji wydoić krowy, choć  teoretycznie mieszkam na wsi! – śmieje się pani Małgorzata. 

- Nie ma gospodarstw takich jak kiedyś – dodaje Radosław mąż pani Małgorzaty, także od urodzenia mieszkaniec tej wioski. -  Jest za to dużo zieleni. Świeże powietrze. A co weekend można zwiedzić piękny dwór w Radoniach  – mówi i dodaje, że jego zdaniem Radonie to dziś piękna i zielona salonka Warszawy. 

Suszone zioła z Adamowizny

Atmosfera radości i współpracy, jaką odczuwało się na stoisku tego sołectwa, była niezwykła. Mieszkańcy wsi przyozdobili stoisko pięknie ususzonymi ziołami i zapraszali na poczęstunek: smalec i inne wyroby regionalne. - U nas jak na prawdziwych dożynkach - mówili. – Biednie, ale wystawnie! 

Mieszkańcy Adamowizny kochają swoją wioskę, mówią, że żyje się im tam wspaniale. Fot. B.P. 

Mieszkańcy Adamowizny kochają swoją wioskę. Mówią, że żyje się im tam wspaniale, choć ostatnio ruch samochodowy przypomina im o tym, że niedaleko od ich domów do Warszawy. Zwierząt gospodarskich też już w ich wiosce niewiele. Sąsiad ma konia do bryczki. W wiosce jest jeszcze trochę kur. Krów nikt już tu nie trzyma, ale też wielu mieszkańców woli mleko owsiane- żartuje jedna z mieszkanek Adamowizny!  

Pani Wiking ze wsi Władysławów

Współczesna wieś bardzo różni się od tej, jaką znamy z rodzinnych wspomnień, czy od tego, co może się nam wydawać. Dowodem była także wizyta na stoisku, jak się wydawało kowala i jego rodziny. 

Pasją Marty i Rafała Cywińskich ze wsi Władysławów jest rekonstrukcja historyczna. Fot. B.P. 

- Staram się przybliżyć ludziom stare rzemiosło, tak aby całkiem nie zniknęło – wyjaśnia Rafał Cywiński mieszkaniec wsi Władysławów, który na czas dożynkowych uroczystości nałożył strój XVII wiecznego kowala, gdyż jego pasją jest rekonstrukcja historyczna XVII wieku i czasów Napoleońskich. 

- Nawet mieszkańcy sąsiednich Książenic nie podejrzewają Władysławowa o cywilizację – uśmiecha się Marta Cywińska, która z kolei ma na sobie strój, jaki nosiły żony Wikingów. Pani Marta jest z wykształcenia  archeolożką z pasji tak jak jej mąż, rekonstruktorką. Dodajmy, że przed wojną rodzina Marty Cywińskiej była właścicielami majątku we Władysławowie, a dziś Marta jest sołtysem tej wsi. 

Karolina Ciborowska, Przemysław Bobiński i Ilona Fijałkowska z Urzędu Gminy Grodzisk Mazowiecki podczas dożynek.   Fot. B.P. 

Dodajmy, że podczas dożynek zaprezentowało się 17 z 34 sołectw. Poza możliwością zapoznania się z sołectwami i zakupu produktów regionalnych, podczas dożynek odbyło się wiele koncertów a m.in. Small Band Giżycko, Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Kaski, Białego Chóru i legendarnego Homo Homini. Odbył się także konkurs wieńców dożynkowych. Świętowanie zakończyła potańcówka na świeżym powietrzu.

 

 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w powiecie piaseczyńskim.
Najciekawsze wiadomości z przegladregionalny.pl znajdziesz w Google News!