Obraz pojawił się na przedwojennej kamienicy przy ulicy Dworcowej, na której od lat wisi tablica upamiętniająca bohatera wojennego pochodzącego z Piastowa, Zbigniewa Gęsickiego. Mural powstał z inicjatywy Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej oraz gminy Piastów, którzy wspólnie zgłosili swój pomysł w konkursie zorganizowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej pod tytułem „Mural, ale historia Wojska Polskiego”.
- 1 lutego 1944 roku o godz. 9.08 został zastrzelony w Warszawie gen. SS i policji Franz Kutschera. Brawurowa akcja żołnierzy oddziału specjalnego „Pegaz” Kedywu Armii Krajowej trwała niespełna dwie minuty i przyniosła zamierzony efekt – śmierć krwawego „kata Warszawy” odpowiedzialnego za terror i mordowanie w ulicznych egzekucjach mieszkańców okupowanej stolicy Polski i tzw. dystryktu warszawskiego. Niestety cena skutecznej akcji była bardzo wysoka – śmierć poniosło czterech jej uczestników. Kilka godzin po stoczonej walce Zbigniew Gęsicki „Juno” i Kazimierz Sott „Sokół” po odwiezieniu dwóch ciężko rannych w akcji kolegów do Szpitala Przemienienia Pańskiego na Pradze w drodze powrotnej wpadli w niemiecką blokadę na Moście Kierbedzia i po krótkiej walce skoczyli do Wisły, gdzie dosięgły ich kule wroga. Obaj ratowani przez „Juno” i „Sokoła” ranni żołnierze Pegaza umarli kilka dni później – możemy przeczytać na stronie Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej.
Władze Piastowa starają się, aby pamięć o tych wydarzeniach nie zaginęła, oraz żeby młodsze pokolenia znało bohaterów sprzed lat.
- Co roku obchodzimy uroczystość upamiętniającą akcję „Kutschera”. To był bardzo ważny moment w walce o wolną Polskę. Zbigniew Gęsicki mieszkał w naszym mieście przez wiele lat. Jego odwagę i poświęcenie wspominamy zawsze 1 lutego. W ten dzień właśnie w 1944 roku miała miejsce akcja. W uroczystości biorą udział uczniowie szkoły podstawowej numer 3 imienia Bohaterów Powstania Warszawskiego. W ten dzień przechodzimy przez ulicę Warszawską, której dodatkowa nazwa to Trakt Pamięci, upamiętniająca walkę o wolność w czasie okupacji. Kończymy obchody w szkole numer 5, której patronem jest właśnie Zbigniew „Juno” Gęsicki – powiedział nam burmistrz Piastowa, Grzegorz Szuplewski.
Chociaż mural można już podziwiać, to jego oficjalne odsłonięcie nastąpi 27 września.
- Data nie jest przypadkowa. W ten dzień w 1939 roku powstała Służba Zwycięstwu Polski, która dała początek Polskiemu Państwu Podziemnemu. W rocznicę tego wydarzenia planujemy uroczystość. Obecnie jesteśmy w trakcie planowania obchodów. Na pewno przy muralu powstanie tablica informacyjna opisująca akcję bojową. Na wydarzenie zaproszeni zostaną uczniowie szkół podstawowych z miasta, a także honorowi goście, czyli synowie pani Marii Stypułkowska-Chojecka, pseudonim „Kama”, która również brała udział w akcji „Kutschera” – dodał burmistrz.
Sam obraz, który powstał w mieście, wzorowany jest na komiksach wydanych przez IPN, które prezentują historie związane z walką Armii Krajowej z okupantem w czasach wojny. Grafikę zaprojektował miejscowy artysta Jarek Babikowski.
Mural to ciekawa inicjatywa, która nie tylko upiększa miasto, ale również zachęca Piastowian do zapoznania się z historią II Wojny Światowej. To bardzo ważne, szczególnie w odniesieniu do najmłodszych mieszkańców. Tylko dzięki zainteresowaniu dzieci wydarzeniami sprzed lat sprawimy, że pamięć o bohaterach walki o naszą wolność, nigdy nie zaginie.
Napisz komentarz
Komentarze