Przedsiębiorstwo zwraca się z gorącym apelem do Mieszkańców oraz Sympatyków Milanówka o zaangażowanie i pomoc w zdobyciu zdjęć, szkiców, notatek, wszelkich materiałów dotyczących tego obiektu. Zwraca się z prośbą o dokonanie inwentaryzacji piwnic, strychów, komórek, a przede wszystkim zakątków starych ogrodów. Być może w zakamarkach domowych historii zapodziała się stara, zardzewiała pompa z tamtego okresu, która pomogłaby w rekonstrukcji historycznego urządzenia. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt na adres: [email protected] lub kontakt telefonicznie: 602 290 500
Dzieje współczesnego Milanówka rozpoczęły się w 1899 r., kiedy właściciel majątku Milanówek – Michał Piotr Lasocki – utworzył spółkę, która dokonała podziału milanowskiego folwarku na działki i rozpoczęła pozyskiwanie osadników. Rozwój osadnictwa nabrał dynamiki z chwilą utworzenia w 1901 r. przystanku Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. Jej kierownictwo postawiło wówczas warunek władzom Letniska Milanówek, dotyczący wybudowania przy przystanku pompy głębinowej umożliwiającej czerpanie wody pitnej. Pompa została sfinansowana przez założyciela Milanówka – Michała Piotra Lasockiego i służyła mieszkańcom i podróżnym przez wiele lat. Pozostałości pompy głębinowej, niestety zdewastowanej, mieszczą się do dziś w pierwotnym miejscu jej usytuowania, tj. w okolicy dworca PKP.
Włodzimierz Starościak – wiceprezes Milanowskiego Towarzystwa Letniczego wykonał pierwszy szkic ewentualnej rekonstrukcji pompy.
W ubiegłym roku po 30 latach przerwy zabytkowa historyczna pompa, która w przeszłości służyła jako ujęcie wody pitnej została ponownie zamontowana z zrewitalizowanym placu Wolności w Grodzisku Mazowieckim. Udało się w Grodzisku, może się uda w Milanówku?
Napisz komentarz
Komentarze