-Wyjazd był świetnie zorganizowany, przywieźliśmy mnóstwo wrażeń-opowiada Ignacy Łodziński- bardzo przydała mi się znajomość języka niemieckiego, który szlifuję od dwóch lat w grodziskim Centrum Kultury.
Podczas tygodniowej podróży seniorzy odwiedzili wiele miejsc: uczelnię w Krems, barokowy klasztor Benedyktynów w Melkujak, parlament krajowy Dolnej Austrii w Sankt Pölten czy muzeum Sisi w Hofburgu. Pozytywnych wrażeń nie brakowało, bo w każdym z tych miast grodziscy seniorzy spotykali się z życzliwością. Tak jak w Langelois, gdzie mieli okazję porozmawiać z uczestnikami austriackiego klubu seniora. Bariery językowej nie było ale… są różnice w systemie organizacji opieki nad starszymi osobami.
- W Austrii jest rozbudowana instytucja monitorowania nie tylko zdrowia seniora. Tu włączona jest zarówno pomoc medyczna jak i wsparcie sąsiadów. Nawet samotny, starszy człowiek może czuć się bezpiecznie - mówi z nutką zazdrości Ignacy Łodziński.
Multimedialne lekcje i wykłady dotyczące geografii i historii przeplatano wycieczkami do ciekawych miejsc. W klasztorze cystersów Gobelsburg goście z Grodziska zobaczyli zabytkowe wnętrza, piwnice i kadzie a po historii o produkcji wina, udali się na plantację winorośli. W planie podróży po Austrii nie mogło zabraknąć Wiednia! Wiele osób czekało na wizytę w stolicy kraju, by zwiedzić jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków – katedrę św. Szczepana. Prawdziwie wiedeńskiej atmosfery seniorzy mogli doświadczyć w Volksoper na przedstawieniu „Orfeusz w piekle” J.Offenbacha. Podróż 20- osobowej grupy do Austrii zorganizował dr Marcin Łukasz Mazur z Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim.
-Przez trzy miesiące pisałem projekt, by sięgnąć po unijne środki z programu Erasmus+ i udało się zorganizować wyjazd w ramach współpracy z organizacją NÖ’s Senioren .
Co ważne, wyjazd w całości był sfinansowany z funduszy unijnych i co równie istotne, pogoda oraz humor seniorom dopisały.
Napisz komentarz
Komentarze