-Prosimy o rośliny zarówno mieszkańców z okolicy, jak i właścicieli hurtowni ogrodniczych. Mamy do zagospodarowania ogromny teren- to 10 tysięcy metrów kwadratowych - mówi Agnieszka Kuruliszwili - dyrektor Fundacji „ Lepszy start”, utworzonej przez rodziców autystycznych dzieci. Akcją „ Zielonym do góry” kierują profesjonaliści, którzy stworzyli projekt Ogrodu Marzeń. Planowana jest m.in. ścieżka sensoryczna, do której będą potrzebne kamienie i innego rodzaju podłoża o różnorodnych strukturach.
-Chętnie wykorzystamy korę, geowłókninę, obramowania, galanterię ogrodową, kamienie. Stąd też prośba o wsparcie do wielu osób i firm zajmujących urządzaniem ogrodów. Potrzeba nam chętnych serc i rąk do pracy, ale również narzędzi i sprzętu! - dodaje dyrektorka Fundacji.
Niepubliczna Szkoła Podstawowa dla dzieci z Autyzmem „Przylądek” działa od 13 lat, trzy lata temu przeniesiono placówkę z Pruszkowa do Parzniewa. I mimo, że to szkoła podstawowa, są w niej podopieczni od 7 do 20 roku życia, ze spektrum autyzmu. Od września z placówki korzysta 36 uczniów, ale potrzeby są znacznie większe. W tym roku zgłosiło się do „ Przylądka” ponad 50 rodzin, tylko troje podopiecznych zostało zakwalifikowanych. Wśród 40- osobowego personelu są terapeuci integracji sensorycznej, pedagodzy specjalni i logopedzi, którzy uczą nawiązywania kontaktów z rówieśnikami, skutecznej komunikacji oraz zasad i norm społecznych.
Autystycznych dzieci przybywa
Rodzice autystycznych dzieci szukają dla nich profesjonalnego wsparcia, które będzie dostosowane do specjalnych potrzeb i możliwości rozwojowych. Poza placówką w Parzniewie jest jeszcze publiczny Zespół Szkół Specjalnych w Pruszkowie. Problem rośnie, ponieważ każdego roku statystyki wykazują wzrost liczby dzieci z orzeczeniami o niepełnosprawności i specjalnych potrzebach edukacyjnych powodowanych przez spektrum zaburzeń autystycznych. Tylko w latach 2018-2021 na terenie powiatu pruszkowskiego zdiagnozowano niemal 1000 dzieci ze spektrum autyzmu. Dlatego potrzebne są kolejne ośrodki, również te z opieką całodobową.

Taki „Dom na Zawsze” dla dorosłych osób ze spektrum autyzmu powstaje w Parzniewie. Dla Fundacji „ Lepszy Start „ to ogromne przedsięwzięcie, którego koszt oszacowano na 6 mln złotych. Na ten cel w internecie uruchomiono zbiórkę i wszyscy: pracownicy szkoły, rodzice i przyjaciele placówki wierzą, że znajdą się ludzie o wielkich sercach, którzy pomogą stworzyć nowe miejsce dla osób ze spektrum autyzmu.
Napisz komentarz
Komentarze