Klika dni temu poinformowaliśmy Państwa, że radni Piastowa przyjęli uchwałę o wsparciu rządu w dochodzeniu odszkodowania od Niemiec za poniesione straty w czasie II wojny światowej. Samorząd miasta jako pierwszy podjął taki dokument w powiecie pruszkowskim, jednak prawdopodobnie nie będzie jedynym.
3 października 2022 roku Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystosowało do Niemiec notę dyplomatyczną, w której Polska domaga się m.in. odszkodowania za straty w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód, które wyrządziła III Rzesza podczas wojny.
Prośbę o wsparcie dla starań władz kraju przekazał Pełnomocnik Rządu do spraw Odszkodowań za Szkody Wyrządzone Agresją i Okupacją Niemiecką w latach 1939-1945 w piśmie, które zostało wysłane do gmin i starostw na obszarze całego kraju.
- Walka o sprawiedliwość nie będzie możliwa bez właściwego upamiętnienia zadanych Polsce krzywd i pielęgnowania świadomości o zniszczeniach dokonanych przez Niemcy w trakcie Il wojny światowej. Przede wszystkim wymaga tego od nas pamięć o ofiarach zbrodni niemieckich, które nie doczekały się zadośćuczynienia. Mając na uwadze powyższe, zachęcam Państwa, jako przedstawicieli organów władzy samorządowej do aktywnego włączenia się w działania na rzecz propagowania i utrwalania prawdy historycznej. Jako najbardziej adekwatne działania pozwolę sobie zasugerować: 1. Podjęcie uchwały wyrażającej poparcie dla starań zmierzających do uzyskania odszkodowań za straty wojenne, 2. Upamiętnienie miejsc zbrodni niemieckich w Państwa rejonie, 3. Oszacowanie strat wojennych na obszarze Państwa działalności – możemy przeczytać w dokumencie.
Pismo zawiera również wzór uchwały, którą miałyby podjąć samorządy oraz list od Wojewody Mazowieckiego, Tobiasza Bocheńskiego, z prośbą o poparcie inicjatywy.
W powiecie pruszkowskim na apel jako pierwszy odpowiedział Piastów, przegłosowując przesłaną uchwałę.
- Działania w sprawie uzyskania odszkodowania od Niemiec są bardzo ważne. Chciałbym tutaj podkreślić przede wszystkim aspekt moralny. Oczywiście eksperci ocenili straty Polski w trakcie wojny na ponad 6 bilionów złotych, jednak tak naprawdę nie da się wycenić ludzkiego życia. Odszkodowanie to przede wszystkim wzięcie odpowiedzialności przez Niemcy za działania w trakcie wojny. Przeciwnicy uchwały mówili podczas rady miejskiej o przyjaźni między naszymi krajami i o tym, że należy dbać o dobre stosunki z państwami z Unii Europejskiej. Jednak nie da się budować przyjaźni na kłamstwie. A tym jest właśnie brak uregulowania spraw z przeszłości – powiedział nam burmistrz Piastowa Grzegorz Szuplewski podczas rozmowy.
Sprawa żądań Polski w stosunku do Niemiec wzbudza kontrowersje i dyskusje od lat. Ponieważ prośba o wsparcie od ministerstwa została wysłana do gmin w całej Polsce, najprawdopodobniej w ciągu najbliższych miesięcy zobaczymy, które z nich popierają te działania.
W artykule, do którego link umieściliśmy poniżej, znajduje się ankieta z pytaniem: „Czy Polska powinna w tej chwili żądać od Niemiec rekompensaty za straty poniesione podczas II wojny światowej?”. Zachęcamy do wzięcia w niej udziału.
Napisz komentarz
Komentarze