Przypomnijmy, że w zbudowanej na początku XX wieku i właśnie remontowanej willi Waleria w Milanówku, ma powstać interdyscyplinarne centrum edukacji kulturalnej. Dlaczego właśnie tę willę miasto wybrało na ten cel? W Walerii mieszkał i tworzył znany rzeźbiarz Jan Szczepkowski. Z dorobku artystycznego tego artysty najbardziej znane są płaskorzeźby na fasadzie Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie, elewacja gmachu Sejmu czy pomnik Stanisława Moniuszki. Miasto kupiło wille od spadkobierców artysty wraz z kolekcją rzeźb w 2007 roku, już wówczas z myślą o stworzeniu w nim miejsca dedykowanego kulturze. Prace remontowo-modernizacyjne, prowadzone pod nadzorem konserwatora, rozpoczęły się w Walerii trzy lata temu i budzą wciąż duże emocje milanowian. Na pewno więc ucieszy mieszkańców tego miasta informacja o odkryciu w ogrodzie przed Walerią fontanny z początków ubiegłego wieku. Oczywiście wiadomo było, że fontanna z rzeźbą skrzydlatej postaci zdobiła ogród willi. Nie było jednak wiadomo, że fontanna zachowała się w tak dobrym stanie.
- Na terenie wokół willi Waleria, podczas prac porządkowych dokonano bardzo ciekawego odkrycia - mówi Piotr Remiszewski, burmistrz Milanówka. - Odkryta została oryginalna fontanna, a ściślej rzecz ujmując, niecka z cokołem wyspowym w centralnej części, będącym podstawą figurki zwieńczającej całość w czasach świetności Walerii. Co istotne stan niecki jest bardzo dobry i wymaga tylko powierzchniowego oczyszczenia i zabezpieczenia. Po tych zabiegach fontanna będzie służyć jeszcze przez kolejnych sto lat - mówi burmistrz.
Fontanna czyli serce ogrodu
W architektonicznym założeniu historycznym ogrodu otaczającego willę Walerię jego kompozycję osiową tworzyła niezwykła, bo mająca kształt elipsy fontanna. Dzięki odkryciu sprzed kilku dni, w ogrodzie Walerii można zobaczyć bortnice (czyli eliptyczne obramowanie i wnętrze) fontanny.
- Rant fontanny znajduje się prawie na poziomie gruntu, co najprawdopodobniej świadczy o tym, że podniósł się przez te wszystkie lata jego poziom – mówi Paulina Gawrońska wiceburmistrz Milanówka.
Dodajmy, że obecnie trwają czynności związane z przyłączami fontanny. A w najbliższym czasie nastąpi oczyszczenie starej bortnicy i postumentu pod pomnik.
- W przyszłości, planowane jest odtworzenie całej fontanny wraz rzeźbą, która znajdowała się w centrum - mówi Piotr Remiszewski. - Kolejna, dobra informacja związana z odkryciem fontanny dotyczy finansów Gminy Milanówek - dodaje burmistrz. - Budowa nowej fontanny, to byłby wydatek rzędu 250 tys. zł, co wynika z kosztorysu wykonawczego. Tymczasem nie trzeba będzie budować całej fontanny, aby przywrócić otoczeniu Walerii dawne piękno - dodaje burmistrz.
Historia Walerii i jej mieszkańców
Wille Waleria zbudował w 1910 roku reżyser Rufin Morozowicz dla żony Walerii z Kotowiczów. Maria Morozowicz córka Rufina i Walerii poślubiła rzeźbiarza Jan Szczepkowski, który zamieszkał i tworzył w Walerii. Tu także po śmierci artysty powstało prywatne muzeum jego prac, prowadzone przez córkę Hannę Mickiewicz. W 2007 cały budynek, a także znajdującą się w nim kolekcję rzeźb, kupiło miasto Milanówek z myślą o utworzeniu to centrum kultury. Już wówczas w willi zaczęły odbywać się wydarzenia kulturalne, wystawy, koncerty. W 2018 tu właśnie była milanowska Noc Muzeów, podczas której prezentowano prace malarskie: obrazy olejne, gwasze, pastele, rzeźby Jana Szczepkowskiego. Remont i modernizacja Walerii rozpoczęła się w sierpniu 2020 r
Napisz komentarz
Komentarze