Za statystykami kryją się ludzie
Do września tego roku na terenie powiatu odnotowano ponad 10 tys. interwencji stróżów prawa. Średni czas interwencji pilnych, czyli w sytuacjach zagrażających życiu lub zdrowiu wyniósł ponad 8 minut. W przypadku interwencji zwykłych – ponad 17 minut – wynika z danych Policji. W jakich obszarach jest lepiej, a w jakich gorzej? Nastąpił niewielki spadek przestępstw kryminalnych przy wzroście ich wykrywalności. W ubiegłym roku oraz w bieżącym policjanci mogą się pochwalić stuprocentową wykrywalnością w przypadku przestępstw polegających na rozboju czy dokonaniu uszczerbku na zdrowiu. Odnotowują niewielki spadek kradzieży i wzrost wykrywalności, ale nie zawsze jest to związane z odzyskaniem mienia. Niestety wzrost liczby sklepów wielkopowierzchniowych powoduje, że policjanci mają więcej pracy jeśli chodzi o kradzieże w tego typu obiektach. Do tego dochodzą kradzieże na stacjach paliw, czyli kierowca odjechał i nie zapłacił. Jest niewielki wzrost kradzieży z włamaniem, ale na szczęście również wykrywalność idzie w górę. W Powiecie Grodziskim jak w soczewce skupiają się problemy, z którymi mamy do czynienia w całym kraju. Policja odnotowuje więcej kradzieży samochodów, zwłaszcza tych z górnej półki. Prym wiodą takie marki jak Kia, Toyota, Mercedes, BMW, Lexus. I tu niestety wykrywalność spada. Przyczyną jest zorganizowana przestępczość. Złodziej odjeżdża samochodem, który w „dziupli” bardzo szybko zostaje rozmontowany na części. W przypadku przestępstw polegających na uszkodzeniu mienia wykrywalność jest powyżej 50 procent. Na gorącym uczynku policjantom udało się zatrzymać 200 sprawców. Niepokoi wzrost przestępczości narkotykowej, lecz to także problem nie tylko lokalny.
Mimo kampanii społecznych więcej jest nietrzeźwych kierowców, zwłaszcza dotyczy to sytuacji zwanych „dzień po”. Policjanci nawet dziwią się temu zjawisku, ponieważ większa jest dostępność urządzeń pomiarowych. Tego typu usługę świadczą też funkcjonariusze na miejscu, ale jak podkreślają zdarzają się przypadki, że ktoś po spożyciu alkoholu na badanie alkomatem przyjeżdża … samochodem.
Odrębnym zagadnieniem jest przemoc domowa. W bieżącym roku wydano 17 Niebieskich Kart. Obecni na spotkaniu przedstawiciele Rady Seniorów zwracają jednak uwagę na sytuację osób w podeszłym wieku, które czasami doświadczają przemocy psychicznej ze strony najbliższych. Współpracę z policją pod tym względem zadeklarowała nowa dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Wioletta Domownik.
Wreszcie bezpieczeństwo na drogach. Liczba wypadków utrzymuje się na tym samym poziomie, co w roku ubiegłym. Ze względu na duże natężenie ruchu „króluje” ul. Królewska.
Co można poprawić
Obecny na spotkaniu sołtys wsi Kady Marcin Markowski zaapelował do policjantów o zwrócenie szczególnej uwagi na ul. Środkową, która stała się „wschodnią obwodnicą” Grodziska i przekraczanie przez kierowców prędkości, zwłaszcza w godzinach szczytu.
Podczas debaty swoje postulaty dotyczące poprawy bezpieczeństwa zgłaszali grodziscy seniorzy. Na co zwracają uwagę? Co ich niepokoi? Rowerzyści przejeżdżający rowerami przez przejścia dla pieszych, tuningowane samochody zakłócające ciszę w okolicach Stawów Walczewskiego czy grupki agresywnej młodzieży w pobliżu dworca PKP. Zaniepokoiła ich też sytuacja opisana w mediach społecznościowych jako próba uprowadzenia dziecka ze Szkoły Podstawowej w Książenicach. Odnosząc się do tych zagadnień Komendant Powiatowy Policji w Grodzisku Maz. insp. Wojciech Bogiel stwierdził, że funkcjonariusze kierowani są do patrolowania okolic dworca oraz Stawów Walczewskiego, a sytuacja opisywana jako rzekome uprowadzenie dziecka nie miała miejsca. „Nie bagatelizujemy żadnej sprawy i żadnego sygnału” – dodał komendant. Jednocześnie podziękował władzom samorządowym za wsparcie finansowe – w 2023 r. w wysokości 330 tys. zł., dzięki któremu możliwe było m.in. dofinansowanie zakupu samochodu. Podkreślił dobrą współpracę w zakresie wymiany oraz instalacji kamer monitoringu oraz ze Strażą Miejską.
Uczestników debaty interesowało również czy za rozwojem powiatu i wzrostem liczby ludności, poprawi a się sytuacja kadrowa w grodziskiej policji. Komendant stwierdził, że pod tym względem powinno być o wiele lepiej, ale KPP jest jednostką, w której w całym Garnizonie Warszawskim tych wakatów jest najmniej.
Napisz komentarz
Komentarze