Wśród powiatów poddanych badaniu jest Powiat grodziski, a wyniki takiego badania to cenne źródło informacji dla władz samorządowych. Autorka raportu Katarzyna Lewandowska – politolog i specjalistka ds. badań społecznych zauważa, że w Powiecie grodziskim od 2002 roku do 2021 roku odnotowuje się systematyczny i równy wzrost liczby mieszkańców na poziomie 38%. Powiat ma wysoki współczynnik feminizacji. W 2021 r. 51% mieszkańców stanowiły kobiety, a 48,2% - mężczyźni, co stanowi znaczącą dysproporcję. Jeszcze w przedziale wiekowym 45-59 jest zbliżona liczba kobiet i mężczyzn. Od 60. roku życia notuje się dominację ilościową kobiet nad mężczyznami. Przewaga ta drastycznie wzrasta po 80. roku życia.
Przeciętna liczba dzieci w rodzinie w Powiecie grodziskim w 2021 r. wynosiła 1,63, co było wynikiem nieznacznie wyższym od średniej krajowej. Do myślenia dają wyniki dostępu do miejsc w przedszkolach. Opieką żłobkową objętych jest tylko 16% dzieci do lat 3. Ponieważ na zamieszkanie na terenie powiatu decydują się osoby, które chcą założyć lub powiększyć rodzinę oraz trochę lepiej zarabiające, może to oznaczać, że kwestie opieki nad dziećmi po prostu biorą na swoje barki.
Pozytywną tendencją jest natomiast wskaźnik bezrobocia, który w Powiecie grodziskim był stosunkowo niski. Mieszkańcy powiatu to również osoby o wysokim poziomie wykształcenia. Jako dobre można określić także ich warunki mieszkaniowe.
Niewątpliwie Powiat grodziski rozwija się, co pokazują wyniki badań demograficznych. Mogą one stanowić bardzo dobry punkt wyjścia dla prac w następnej kadencji samorządu.
Napisz komentarz
Komentarze