Blok operacyjny powiększa się o kolejne pomieszczenie, w którym powstaje piąta sala operacyjna. – Cała inwestycja była planowana od dwóch lat, mieliśmy taki cel, by wygospodarować miejsce na dodatkową salę. Udało nam się w krótkim czasie zrealizować inwestycję, ponieważ mieliśmy gotowy projekt. Uzyskaliśmy 7 milionów złotych dotacji z Polskiego Ładu i dzięki temu przedsięwzięcie zostało sfinansowane w całości – mówi Krystyna Płukis, dyrektor Szpitala Zachodniego w Grodzisku Mazowieckim.
Budowa nowej sali była prowadzona bez zamykania bloku operacyjnego, który w tym czasie pracował od rana do późnych godzin wieczornych. Teraz przeprowadzane są odbiory. – Przydałaby się jeszcze jedna sala operacyjna, bowiem wszystkie cztery sale na bloku operacyjnym pracują non stop do 23:00. Wykonujemy w nich około 12 tysięcy operacji rocznie. W nowej sali będą przeprowadzane operacje z zakresu chirurgii naczyniowej i urologii – mówi Janusz Krawczyk, kierownik bloku operacyjnego w Szpitalu Zachodnim. Sala posiada niezbędny sprzęt medyczny, kompletny i nowy, doprowadzona też została instalacja dwutlenku węgla, niezbędnego podczas zabiegów laparoskopowych. Nad stołem operacyjnym zainstalowano kamerę bezpośrednio skierowaną na pole operacyjne, dzięki temu np. studenci będą mogli śledzić przebieg operacji na ekranie monitora lub na sali konferencyjnej. Z kolei lekarze operujący będą mogli na monitorze na bieżąco wyświetlać, np. zdjęcia tomografii komputerowej, rezonansu lub inne badania. Pierwsze operacje w nowej sali mają być przeprowadzone jeszcze w grudniu.
Na dachu trwa budowa lądowiska
Prace trwają także na dachu szpitala, gdzie powstaje lądowisko dla helikopterów czynne 24 godzinę na dobę. Długo planowane i niezwykle potrzebne, by zapewnić szybką pomoc medyczną pacjentom w ciężkim stanie. Będą transportowani przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe do Szpitala Zachodniego lub z Grodziska Mazowieckiego do placówek w całym kraju.
– Przez 12 lat szukaliśmy środków finansowych na tę inwestycję. I wreszcie się udało dzięki funduszom samorządowym. Głównie od samorządu województwa mazowieckiego, który przekazał 3,6 mln złotych, pozostałą kwotę dołożyli powiat grodziski i gmina Grodzisk Mazowiecki. Także CPK przeznaczył milion złotych – mówi Krystyna Płukis, dyrektor Szpitala Zachodniego.
W planach zakład opiekuńczo – leczniczy
W powiecie grodziskim istnieją domy seniora i domy pomocy społecznej, ale nie ma Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. Zdaniem dyrektor grodziskiego szpitala taka placówka jest konieczna. W strategii powiatu grodziskiego zapisano tę inwestycję do realizacji, jak tylko pojawią się możliwości finansowe. – Pacjenci, którzy tutaj są hospitalizowani, czasami wymagają przekazania ich do takiego ośrodka. Są przewlekle chorzy, ale nie wymagają specjalistycznej opieki, lecz potrzebują opieki medycznej, charakterystycznej dla tego typu ośrodków. Rodziny nie są przygotowane na przyjęcie takich pacjentów do swojego domu – wyjaśnia Krystyna Płukis. W planach jest utworzenie ZOL na minimum 30, a być może nawet 50 łóżek. O tym, czy uda się zrealizować tę inwestycję, zdecydują pieniądze. Potrzebnych jest co najmniej 30 milionów złotych.
Napisz komentarz
Komentarze