W laudacji proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Grodzisku Mazowieckim, ks. Jarosław Miętus, podkreślił, że G. Benedykciński “wykazywał i wykazuje się wyjątkową dbałością o dziedzictwo kulturowe i duchowe społeczności miasta i gminy” m.in. poprzez wspieranie działalności Kościoła.
- Grzegorz Benedykciński troszczy się o obiekty sakralne, ponieważ przy jego wsparciu m.in. odbudowano po pożarze zabytkowy kościół w Izdebnie Kościelnym, przeprowadzono rewitalizację zabytkowego, drewnianego kościoła w Żukowie oraz zakończono prace remontowe w zabytkowym kościele św. Anny w Grodzisku Mazowieckim – mówił ks. J. Miętus. Dodał, że G. Benedykciński jest bardzo dobrym przykładem, jak przywództwo, połączone ze szlachetnymi wartościami i troską o dobro wspólne, wpływa na relacje między mieszkańcami. Przez prawie 30 lat dał się poznać jako człowiek dialogu i współpracy. Jest osobą otwartą na każdego i dającą świadectwo wyznawanej wiary – mówił duchowny.
Stwierdził, że burmistrz troszczy się o podtrzymywanie pamięci o życiu i zasługach św. Jana Pawła II m.in. poprzez uczestnictwo w przygotowaniu obchodów setnej rocznicy urodzin papieża Polaka. Ponadto zorganizował wiele wydarzeń kulturalnych w kościołach grodziskich.
W laudacji duchowny przypomniał również o Światowych Dniach Młodzieży w 2016 roku, podczas których w Grodzisku przyjęto ponad 250 osób z całego świata. – To wydarzenie miało wspaniały format dzięki życzliwości pana burmistrza – stwierdził.
Po wręczeniu odznaczenia kard. Kazimierz Nycz podkreślił, że ceni laureata za to, że „wie czego chce oraz wie, co należy do jego zadań, jako katolika świeckiego w zakresie kościelnym oraz w zakresie swojego powołania ziemskiego”. – A to powołanie jest potwierdzone, bo od 30 lat jest burmistrzem w jednym mieście – zwrócił uwagę metropolita warszawski.
Z kolei sam laureat papieskiego odznaczenia mówił, nie ukrywając wzruszenia: „Nie spodziewałem się, że mnie spotka w życiu coś takiego”. – Zawsze byłem przekonany, że religia jest ważnym elementem i z tego wynikało moje zaangażowanie i współpraca – podkreślił Grzegorz Benedykciński. Zaznaczył, że nie „robił tego wszystkiego, aby zyskać głosy”. – Zawsze chciałem, aby ludzie mieli lepiej i byli lepsi – dodał.
Bp Piotr Jarecki powiedział: „Po 30 latach nie stracił pan serca. Kieruje się pan pragnieniem dobra i sercem dla tej małej ojczyzny, jaką jest Grodzisk Mazowiecki. Nie stał się pan zimnym urzędnikiem sprawującym władzę, ale jest pan wzorem służby, empatii i czynienia dobra dla każdego człowieka”.
Napisz komentarz
Komentarze