Schronisko powinno znajdować się w odległości nie większej niż 50 km i prowadzić działalność przez całą dobę przez siedem dni w tygodniu. Psy powinny mieć zapewnione w schronisku pomieszczenia lub boksy chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi. Do tego dostęp do światła dziennego, przestrzeń umożliwiającą zwierzętom swobodne poruszanie się, legowiska, wybiegi, a także odpowiednia karma i woda do picia.
Dla gminy istotne jest zapewnienie zwierzętom kompleksowej opieki weterynaryjnej, w tym pomoc czworonogom chorym, kontrola ich stanu zdrowia, profilaktyka, leczenie, dostęp do szczepionek, w tym przeciwko wściekliźnie, odrobaczanie, przeprowadzanie eutanazji, usypianie ślepych miotów i znakowanie chipem zwierząt powyżej 2 miesiąca życia. Po kwarantannie, w uzasadnionych przypadkach schronisko będzie przeprowadzało obligatoryjną sterylizację i kastrację bezdomnych zwierząt.
Zwierzęta w schronisku powinny być utrzymywane do momentu adopcji lub śmierci. Intencją gminy jest, aby zwierzęta poddane sterylizacji lub kastracji oraz po przebytej kwarantannie, były przekazywane do adopcji osobom zainteresowanym ich posiadaniem, które są zdolne zapewnić im należyte warunki bytowe.
Od schroniska wymagane jest prowadzenie działań zmierzających do czynnej adopcji psów, w tym publikowanie zdjęć i opisów psów na stronie internetowej schroniska, w mediach społecznościowych oraz przekazywanie ich nowym opiekunom. Ważne jest, aby schronisko podejmowało działania wspólnie z organizacjami pozarządowymi i wolontariuszami zajmującymi się ochroną i opieką nad zwierzętami. Ma to na celu kontrolę standardów opieki nad zwierzętami oraz kształtowanie prawidłowych postaw i zachowań człowieka w stosunku do zwierząt.
Napisz komentarz
Komentarze