Pensjonat „Jókawa” został wzniesiony w 1928 r. według projektu architekta Rzepeckiego. Należy do pierwszych stu domów wybudowanych w tym mieście przed 1930 r. Budynek był przeznaczony na pensjonat letni, do wybuchu wojny działała w nim również kawiarnia. Po wyzwoleniu Podkowy Leśnej spod okupacji hitlerowskiej do 1948 r., mieściło się w nim także Państwowe Gimnazjum i Liceum. Gdy szkołę przeniesiono na ulicę Błońską, w „Jókawie” umieszczono bursę dla chłopców, wśród których znaleźli się również walczący w AK i Powstaniu Warszawskim.
Budynek wzniesiony jest w charakterystycznym dla drewnianych obiektów letniskowych, eklektycznym, malowniczym stylu z elementami architektury dworkowej, a także zakopiańskiej. Bryła jest zróżnicowana, parterowa z dwukondygnacyjną partią środkową krytą wysokim, półszczytowym dachem od strony wschodniej. W centralnej części budynku, w dachu łamanym polskim, który urozmaicony jest wstawkami, znajduje się użytkowe poddasze. Mocno wysunięte okapy zadaszenia wsparte są na wysuniętych belkach stropowych o profilowanych zakończeniach.
Willa posadowiona jest na murowanych ławach fundamentowych, ściany nośne i konstrukcyjne wzniesione zostały w konstrukcji szkieletowej. Od zewnątrz szalowane są one deskami malowanymi na zielono, od wewnątrz tynkowane oraz szalowane w całości bądź częściowo, niekiedy z dekoracyjnymi, drewnianymi listwami podsufitowymi na ścianach.
Po stronie wschodniej posiada przeszkloną werandę, po zachodniej podcień ujmujący również naroże budynku, wsparty na zwężających się w części środkowej podporach z dekoracyjnie wykonanymi mieczami. Balustrada podcienia jest drewniana, ażurowa, wypełniona płaskimi tralkami. W górnej części balustrady zaprojektowano drewniane, geometrycznie dekorowane kwietniki. Na ganek prowadzą od frontu jednobiegowe schody, rozszerzające się wachlarzowo ku dołowi i ujęte murkami oraz schody boczne, od strony zachodniej z betonową balustradą tralkową.
W budynku zachowały się liczne egzemplarze zachowanej w bardzo dobrym stanie oryginalnej stolarki drzwiowej i okiennej o zróżnicowanych formach i konstrukcjach. Ważnymi, zachowanymi elementami wystroju wnętrza są trzy piece z ozdobnych kafli z m.in. wyraźnymi motywami secesyjnymi oraz drewniane schody.
Budynek stanowi cenny relikt budownictwa letniskowego Podkowy Leśnej o cechach budownictwa podhalańskiego z elementami secesji. Szczególna wartość willi wynika również z zachowania w bardzo dużym stopniu i dobrym stanie oryginalnej substancji i formy architektonicznej wraz z pierwotnym układem pomieszczeń, detalami wystroju elewacji i wnętrz, stolarką okienną i drzwiową oraz elementami wyposażenia.
W rejestrze zabytków „Jókawa” znalazła się w 2018 roku.
Napisz komentarz
Komentarze