Ankieta została opracowana we współpracy z dziećmi i dotyczy najważniejszych dla nich tematów. Dzięki niej dzieci i młodzież z całej Europy mają szansę wyrazić swoje zdanie i pomóc tworzyć przyjazną najmłodszym mieszkańcom wspólnotę.
W ankiecie może wziąć udział anonimowo każdy, kto ma więcej niż 10 i mniej niż 18 lat. Jeśli dziecko nie ma 16 lat, powinno poprosić rodzica o zgodę na jej wypełnienie. Ankieta dostępna jest w różnych wersjach językowych, do 15 stycznia. Pytania dotyczą edukacji, bezpieczeństwa, zdrowia psychicznego czy klimatu.
Dzieci podpowiedzą dorosłym
Dzieci biorące udział w badaniu będą mogły powiedzieć, czy z jakiegoś powodu poczuły się kiedyś źle potraktowane? Dyskryminowane? Może z powodu narodowości, braku pieniędzy, problemów ze zdrowiem? Dzieci będą mogły także podpowiedzieć, jak ich zdaniem Unia może przeciwdziałać dyskryminacji. W jaki sposób dorośli: rodzice, nauczyciele lub politycy, mogą pomóc w walce z dyskryminacją? Może sprawiając, aby mniejszości były bardziej widoczne w mediach? Wprowadzając bardziej rygorystyczne przepisy przeciwdziałające dyskryminacji? Czy po prostu: dając dobry przykład, traktując innych życzliwie?
Pytania zawarte w ankiecie duży nacisk kładą na bezpieczeństwo. Dotyczą m.in. tego, czy dzieci czują się bezpieczne? W domu, szkole, online? A jak zdaniem dzieci, dorośli mogą zwiększyć ich bezpieczeństwo w przestrzeni publicznej i przestrzeni online? Dzieci mogą także powiedzieć, czy boją się zmian klimatu, i czy dorośli podejmują wystarczające działania, by im przeciwdziałać? A także czy dorośli biorą pod uwagę opinie, jakie mają dzieci?
Unia życzliwsza dzieciom
Celem jest to – jak piszą autorzy ankiety - aby Unia Europejska stała się lepszym miejscem do życia dla młodych. Przypominają także, że Unia Europejska podejmuje wiele niezwykle ważnych decyzji, które wpływają na życie dzieci i młodzieży zamieszkujących kraje członkowskie. W czerwcu 2024 roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego, obywatele Unii wybiorą swoich nowych przedstawicieli. To czas, aby młodzi ludzie wyrazili swoją opinię na najważniejsze tematy, a ich głos został wzięty pod uwagę.
Ankietę, opracowaną przez UNICEF we współpracy z takimi organizacjami jak Save the Children, Eurochild, SOS Children’s Villages, Child Fund Alliance, znajdziemy pod adresem https://childfriendlygovernance.org/europe-kids-want
Napisz komentarz
Komentarze