Do szkoły numer 4 została zaproszona firma Symultakt. Jej pracownicy przedstawili przybyłym specjalne symulatory, które odzwierciedlały sytuacje na ulicach. Prowadzący zajęcia zapraszał ochotników i testował ich umiejętności prowadzenia pojazdów dzięki nowoczesnym programom. W ten sposób udało się przedstawić gościom, jak wygląda czas reakcji na pojawienie się zagrożenia na ulicy oraz ile wynosi realna droga hamowania.
To nie wszystko. Dzięki symulatorom prowadzący pokazał, jak ważne jest utrzymanie skupienia na drodze. Kiedy rozmawiał z uczestnikami eksperymentu lub przeszkadzał im w trakcie symulacji, ich reakcje na zagrożenia okazały się znacznie powolniejsze.
Warsztaty były zorganizowane z myślą o wszystkich mieszkańcach Piastowa, z każdej grupy wiekowej, jednak przede wszystkim skorzystali z nich uczniowie szkoły z 7 i 8 klas. Pomysłodawcą i głównym organizatorem zajęć była Joanna Sęk, Pełnomocnik Burmistrza ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom.
- Bezpieczeństwo na drogach to bardzo poważny problem społeczny. Młodzież musi wiedzieć, jak zareagować w konkretnych sytuacjach. To oni niedługo będą decydować się na zdobyciu uprawnień na skutery, a w przyszłości samochody. Wielu z nich jeździ już teraz na rowerach. Dlatego tak ważne jest, żeby wyrabiali sobie dobre nawyki. Od tego zależy ich bezpieczeństwo. Mam nadzieję, że w przyszłości uda nam się zorganizować kolejne takie warsztaty w naszym mieście – powiedziała nam Joanna Sęk.
Specjalnymi gośćmi na pokazie byli policjanci z komendy w Pruszkowie, zastępca burmistrza, Maria Makowska oraz dyrektor szkoły, Stanisław Siekierko.
- To bardzo fajna metoda nauki. Ciekawsza niż na przykład pokazywanie slajdów. Zebrani obserwują uczestników eksperymentu i mogą zrozumieć konsekwencje jego działań. W ten sposób naprawdę udało się dotrzeć do młodzieży – powiedziała nam asp. sztab. Monika Orlik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie, która była obecna na pokazie.
Swoje umiejętności w symulatorze mieli okazję sprawdzić nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele, a nawet policjanci. Jednym z najciekawszych programów, była symulacja jazdy po alkoholu. Dzięki niemu obecni mogli zaobserwować, jak promile we krwi wpływają na zdolność opanowania pojazdu na drodze.
Na koniec zajęć podkom. Edyta Bednarczyk z komendy policji w Pruszkowie przypomniała uczniom o ogromnym zagrożeniu dla pieszych - telefonach komórkowych. Idąc chodnikiem czy drogą, zawsze musimy zwracać uwagę na to, co dzieje się wokół nas. Dlatego podczas spacerów nie możemy być wpatrzeni w ekrany urządzeń elektronicznych. Od tego zależy nasze bezpieczeństwo.
Napisz komentarz
Komentarze