Grodziski Sanepid otrzymuje zgłoszenia dotyczące występowania przypadków wszawicy w placówkach oświatowych na terenie powiatu grodziskiego. Apele Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej o zwalczanie choroby popłynęły nie tylko do szkół podstawowych, ale i ponadpodstawowych. Specjaliści uczulają nie tylko dyrekcje placówek edukacyjnych, ale także rodziców. Chodzi tu przede wszystkim o zachowanie higieny w szkołach oraz domach. To głównie na rodzicach ciąży obowiązek walki z wszawicą, bo pozbycie się pasożytów w obrębie naszych mieszkań zapewnia zwalczenie choroby i przeciwdziałanie jej nawracaniu.
- Najważniejsze, żeby zachować spokój i ważne jest w tym przypadku to, aby nie czyścić wtedy mieszkań, ale zwłaszcza głowy. Jak zaznacza, trzeba zadbać o higienę wszystkich domowników. Szkoły mają procedury, które obejmują mycie i dezynfekcję pomieszczeń i wyposażenia, ale tylko wspólne działania są gwarancją pozbycia się uciążliwego problemu wszawicy – powiedziała nam Anna Skubis z PSSE w Grodzisku Mazowieckim .
Taki problem pojawia się co jakiś czas i jest to moment na uwrażliwienie wszystkich nas, którzy wspólnie mieszkają, przebywają, pracują lub są po prostu w dużych skupiskach ludzkich. Do zarażenia pasożytami może dojść w każdym wieku, ale najczęściej choroba występuje u dzieci w wieku 3 - 12 lat i u młodzieży. Co ciekawe, wszawica nie zawsze jest oznaką braku higieny. Jeśli sprzyja temu sytuacja, przenosi się bardzo szybko. Pierwszym sygnałem wskazującym na jej obecność jest męczące swędzenie w miejscu występowania pasożytów. Są to najczęściej okolice części skroniowej, ciemieniowej i potylicznej głowy. W obecnych czasach i przy produkcji bogatej gamy kosmetyków znajdziemy odpowiednie specyfiki w aptekach i drogeriach, odpowiednie szampony, żele lub kremy. Jeżeli mamy obawy, należy zgłosić się do lekarza, który przepisze odpowiednie preparaty. Sanepid apeluje, aby nie stosować u ludzi preparatów przeciw wszawicy przeznaczonych dla zwierząt, bo mogą zadziałać toksycznie i drażniąco a w efekcie utrudnić leczenie.
Sanepid co jakiś czas otrzymuje zgłoszenia o wszawicy i zamieszcza odpowiednie informacje pomagające pozbyć się problemu. Ważne jest wprowadzenie kilku prostych zasad, które uchronią nas i nasze dzieci przed wszawicą: należy systematycznie przeglądać włosy dziecka, pamiętać o codziennym wyczesywaniu włosów, podczas zabawy z innymi dziećmi, treningów, zajęć grupowych, upinać lub związywać włosy dziecka, przypominać dzieciom o przestrzeganiu zasad higieny osobistej i uczulać, aby nie wymieniały się z rówieśnikami np. grzebieniem czy czapką. I najważniejsze: nie wolno piętnować osoby, która ma ten problem. Wszawica może wystąpić w każdym środowisku, niezależnie od statusu ekonomicznego i poziomu higieny!
Napisz komentarz
Komentarze