Książenice to największa wieś w gminie Grodzisk Mazowieckim Jest tutaj szkoła, kościół, remiza strażacka, sklepy, brakuje tylko miejsca dla rozwijania kultury. A to miejscowość, w której mieszka już cztery tysiące osób i tendencja jest wzrostowa. Pod koniec 2022 roku grodziski urząd miejski ogłosił przetarg na projekt budynku filii ośrodka kultury w Książenicach. Wszystko jest już gotowe. I wkrótce ogłoszony będzie przetarg na jego budowę.
– Książenice rozwijają się bardzo dynamicznie i takie centrum kulturalne jest bardzo wyczekiwane. Będzie działał tu także punkt konsultacyjny i informacyjny grodziskiego urzędu miejskiego, tak, aby nie było konieczności przyjeżdżania do Grodziska – podkreśla naczelnik wydziału inwestycji i pozyskiwania środków zewnętrznych w ratuszu Urszula Chrzanowska.
Nowy obiekt będzie nawiązywał architekturą do istniejącej w sąsiedztwie szkoły podstawowej przy al.Marylskiego. Obiekt ma posiadać trzy piętra, w tym część techniczną i magazynową pod skośnym dachem. W budynku będzie mieścić się sala wielofunkcyjna dla 200 osób z możliwością podziału na mniejsze sale za pomocą mobilnej ściany akustycznej. Będzie tu hol wejściowy, pokój obsługi mieszkańców, zaplecza, klatka schodowa, winda i toalety. Na piętrze znajdzie się mediateka dla maksymalnie 50 osób z możliwością czasowego wydzielenia 1-2 pomieszczeń za pomocą szklanych ścian, pokój personelu i projektownia. Powierzchnia użytkowa budynku to ponad 1000 m kw. (parter, pierwsze piętro i poddasze). Działka ma powierzchnię ponad 3 tys. 300 m kw., z czego budynek zajmie 600 m kw. powierzchni. Przy ośrodku będzie parking na 24 auta. Na placu przed ośrodkiem kultury zostaną posadzone dwa szpalery platanów. Na tyłach budynku urośnie trawnik rekreacyjny opadający w stronę ogrodu deszczowego. Tu posadzone będą byliny, a w tle zaplanowano zasadzenie grup derenia i wierzby. Mini Dom Kultury w Książenicach będzie jedną z filii grodziskiego ośrodka kultury. Grodzisk ma już 17 działających świetlic, a niebawem uruchomione zostaną nowe w Radoniach i Natolinie.
Napisz komentarz
Komentarze