Grodziskie Kolędowanie stało się już tradycją. Dobrze czują się chórzyści w gościnnych progach kościoła pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy przy ul. Piaskowej. Organizatorem wydarzenia jest Grodziski Chór Bogorya, który działa przy Ośrodku Kultury. W tym roku w godzinachwieczornych 3 i 4 lutego z repertuarem kolędowym wystąpiło dziewięć chórów a klamrą spinającą był właśnie Grodziski Chór Bogorya. A jak to się zaczęło?
– Jeszcze w dawnym ośrodku kultury rozmawiałem z ówczesnym dyrektorem Andrzejem Okurowskim, aby zrobić taką imprezę kolędową. I na tym pierwszym kolędowaniu w 2007 roku w kinie Wolność, którego już nie ma, wystąpiło kilka zespołów, nie tylko chóry. W 2013 roku przyjął nas z przeglądem proboszcz przy Piaskowej – zaznacza pomysłodawca i organizator wydarzenia Marcin Łukasz Mazur. Najpierw była to formuła jednodniowa, ale kolędowanie się rozrastało i zaczęto organizować wydarzenie przez dwa dni w sobotę i niedzielę. Każdy koncert kończy się wspólnym występem. W tym roku chóry zaśpiewały razem z
publicznością „Tryumfy Króla Niebieskiego”.
– Jestem wdzięczny, że chóry prezentują kolędy i pastorałki a wszystko z inicjatywy dyrygenta i kierownika chóru Marcina Łukasza Mazura. Przyjąłem wydarzenie, bo to docenienie potencjału naszych grodziskich artystów – podkreśla proboszcz ks. prałat Jarosław Miętus.
Z koncertem w tym roku wystąpiły chóry dziecięce i dorosłe. Pierwszego dnia zaśpiewały chóry: Grodziski Chór Bogorya pod batutą Anny Asińskiej i Marcina Łukasza Mazura, Chór Szkoły Podstawowej w Książenicach – dyr. Tadeusz Robaszyński-Janiec, Chór Cantabile Szkoły Podstawowej nr 6 w Grodzisku Mazowieckim pod dyrekcją Aleksandry Chyziak, Chór Amabile Szkoły Muzycznej I st. im. Tadeusza Bairda w Grodzisku, którym dyrygowała
Małgorzata Grabska (chórowi towarzyszyła orkiestra szkolna) i Chór Adoramus parafii MBNP z Piaskowej pod kierunkiem Małgorzaty Grabskiej. Natomiast w niedzielę wystąpiły: Grodziski Chór Cantata pod batutą Barbary Paszkiewicz, Chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku Fermata – dyr. Alicja Paciorek (akompaniament Maciej Klociński ), Chór Biały pod dyrekcją Anny Zagórskiej, Chór Viva La Musica, którym dyryguje Stanisław Wiśniewski (akompaniament Elżbieta Bartosiak) oraz jeszcze raz Grodziski Chór Bogorya. W dwóch z nich śpiewa emerytowana nauczycielka Wiesława Śliwińska.
– To zaczęło się w podstawówce, zawsze byłam w altach, bozia dała słuch muzyczny i słoń na ucho nie nadepnął. Byłam w kościelnym chórze i od początku w Cantacie. I tak muzycznie wędruję. Dziś występuję w dwóch chórach UTW Fermata oraz nauczycielskim Viva La Musica, w ten sposób odpoczywam i realizuję się – zaznacza chórzystka. Chórom na koniec dziękowali wiceburmistrzowie Tomasz Krupski i Norbert Cegliński oraz dyrektor OK Paweł Twardoch.
Napisz komentarz
Komentarze