Spośród zdjęć nadsyłanych z całego świata amerykańska agencja kosmiczna NASA wybiera każdego dnia tylko jedno. Autor wybranego zdjęcia otrzymuje nagrodę Astronomy Picture of the Day (APOD), a nagrodzona fotografia zostaje publikowana wraz z opisem uchwyconego na niej zjawiska astronomicznego przez NASA.
Wilki i księżyc
Na nagrodzonym zdjęciu Antoniego Zegarskiego widzimy styczniową pełnię księżyca nazywaną Wilczym Księżycem. Niezwykłość zdjęcia polega na tym, że chmury otaczające księżyc przypominają pysk wilka, albo jego oko. Nazwa Wilczy księżyc bierze się stąd, że w zimie głodne wilki były bardziej słyszane w pobliżu ludzkich osad. Budziło to trwogę i poruszało wyobraźnię, stając się źródłem wielu legend i baśni. Antoni Zegarski w jednym z wywiadów przyznaje, że astrofotografia jest jego pasją, dlatego nagroda APOD jest tak cenna. W opisie swojej strony na fb młody fotograf zaznacza, że lubi (prawie) wszystko, co powiązane z kosmosem i nauką, a na swoją stronę wrzuca kontent astro.
Czy jednak nagroda wpłynie na kierunek studiów, jaki wybierze? Nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grodzisku Mazowieckim, ciesząc się z nagrody, zapowiada, że niebawem wrócą do tego niezwykłego miejsca, Otwarte Pokazy Nieba, które prowadzi m.in. właśnie Antoni Zegarski.
Napisz komentarz
Komentarze