Kwalifikacja wojskowa odbywa się co roku. Chociaż od wielu już lat w Polsce funkcjonuje zawodowa armia, to niektórzy mieszkańcy muszą przejść badania lekarskie oraz psychologiczne i otrzymać odpowiednią kategorię wojskową.
Obecnie na testy zaproszeni są mężczyźni urodzeni w roku 2005 oraz ci urodzeni w latach 2000-2004, którzy nie mają jeszcze ustalonej kategorii zdolności do służby wojskowej. Wezwane zostaną również kobiety, które mają kwalifikacje przydatne z punktu widzenia Wojska Polskiego, np. psycholożki, tłumaczki, rehabilitantki czy kobiety wykształcone do pracy w branży IT.
- Wyższe uczelnie wysyłają informacje o kobietach, które zakończyły odpowiednie kierunki studiów do Centralnego Wojskowe Centrum Rekrutacji, a ono do gmin, które zapraszają na badania – dowiedzieliśmy się w Urzędzie Miasta Pruszkowa.
Osoby, które będą musiały pojawić się przed komisją, otrzymają wcześniej list. Na badanie należy zabrać dowód osobisty oraz dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie 12 miesięcy przed dniem kwalifikacji. Badania odbędą się w budynku Poradni POZ. w Pruszkowie przy ul. Michała Drzymały 19/21. Po zarejestrowaniu każdy z zaproszonych będzie przebadany przez komisję lekarską, a także psychologa. Po testach przydzielona zostanie jedna z 4 kategorii wojskowych:
A – zdolny do czynnej służby wojskowej,
B – czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej (osoby, które są obecnie chore, jednak ich stan w przyszłości powinien się poprawić, na przykład ludzie ze złamaniami),
D – niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk,
E – trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju i w czasie konfliktu zbrojnego.
Po kwalifikacji na każdego zbadanego mieszkańca naszego miasta będzie czekał przedstawiciel wojskowy z CWCR, który przedstawi propozycję rozpoczęcia kariery w wojsku. Wstąpienie do armii jest oczywiście całkowicie dobrowolne. Każdy, kto przejdzie badania, otrzyma zaświadczenie o uregulowanym stosunku do służby wojskowej.
Na kwalifikacji nie muszą pojawiać się osoby z niepełnosprawnościami. W takich wypadkach wystarczy, aby opiekunowie przyszli w wyznaczonym terminie wraz z odpowiednią dokumentacją medyczną.
Osoby, które z poważnych powodów nie mogą pojawić w wyznaczonym terminie, muszą poinformować o tym fakcie Urząd Miasta najpóźniej w dniu, w którym były zobowiązane do stawienia się do kwalifikacji, oraz wyjaśnić przyczyny swojej nieobecności.
Każdemu, kto nie pojawi się na badaniu bez wcześniejszego poinformowania urzędu, grożą poważne reperkusje, w tym kara finansowa, a nawet pozbawienie wolności. W niektórych przypadkach osoby, które uchylają się przed komisją wojskową, mogą być na nią doprowadzone przez policję. Kwalifikacja wojskowa w Pruszkowie kończy się 28 marca.
Napisz komentarz
Komentarze