Umowa dotyczy budynku czterokondygnacyjnego, w którym ma zamieszkać 50 60 osób, a także zagospodarowania otaczającego centrum terenu i infrastruktury towarzyszącej. Zaprojektowany budynek ma być całkowicie dostosowany dla osób niepełnosprawnych i posiadający system zabezpieczeń, które zapewnia seniorom bezpieczeństwo podczas pobytu a w szczególności na wypadek awarii prądu czy wybuchu pożaru.
Co będzie w centrum
W najniższej kondygnacji Centrum Seniora mają znajdować się garaże, pomieszczenia techniczne oraz zaplecze socjalne, jak pralnia oraz inne umożliwiające prawidłowe funkcjonowanie budynku i ośrodka. Na parterze są planowane w logiczny sposób sale związane z dzienną opieką nad seniorami, jak pokoje do terapii zajęciowej, ćwiczeń i wypoczynku, ale także kuchnia i jadalnia oraz kilka pokoi mieszkalnych.
Pierwsze i drugie piętro to część mieszkalna z jedno lub dwuosobowymi pokojami dla seniorów. Każdy z nich ma mieć osobną łazienkę, aneks kuchenny oraz balkon. Na piętrach znajdą się także sale do integracji, aby seniorzy nie musieli zjeżdżać na niższe kondygnacje, by spotkać się z innymi pensjonariuszami czy wspólnie obejrzeć telewizje itp. Centrum Seniora musi zapewnić bezpieczeństwo swoim mieszkańcom, dlatego zostaną w nim zaprojektowane odpowiednie instalacje alarmowe, przywoławcze i systemy przeciwpożarowe z czujkami dymu. We wszystkich pomieszczeniach zostaną zaprojektowane instalacje alarmowe „czuwające” nad bezpieczeństwem.
Dwa budynki
Centrum seniora będzie się składać z dwóch budynków. Nowy czterokondygnacyjny, zostanie połączony z domem znajdującym się na jednej z działek, na których ma powstać centrum. Tym budynkiem, jest ważny dla historii Grodziska Mazowieckiego „dom Kossobudzkich”, który podczas II wojny światowej należał do Hanny i Konstantego Kossobudzkich, rodziców Ryszarda Kossobudzkiego, żołnierza Armii Krajowej pseudonim Ryś. Dom Kossobudzkich ma zostać przebudowany i zaadaptowany na część administracyjną domu seniora. Architektura Centrum Seniora przypomina o idei jaka kieruje działaniami obecnego grodziskiego samorządu. Jest nią łączenie historii i przyszłości, które budzi poczucie odpowiedzialności za miasto, gdyż przypomina, że otrzymaliśmy je od poprzednich pokoleń i mamy za zadanie przekazać następnym. Przypomnijmy, że nie bez powodu grodziski Ratusz to nie tylko nowoczesny budynek, ale także zabytkowa willa Niespodzianka.
Ogród na jesień życia
Dla pensjonariuszy Centrum Seniora na pewno ważne będzie otoczenie domu, w którym będą żyć, dlatego umowa podpisana w Niespodziance przewiduje także opracowanie projektu zagospodarowania terenu. Ma on zawierać wykonanie projektu ścieżek wraz z nasadzeniami drzew i krzewów a także miejsc oraz urządzeń do rekreacji i zajęć na świeżym powietrzu.
Wykonawca umowy na zgromadzenie cała dokumentacji projektowo-kosztorysowej oraz uzyskaniem niezbędnych decyzji i pozwoleń 360 dni od daty zawarcia umowy. Koszt inwestycji 306 tys. zł.
Napisz komentarz
Komentarze