Park w Kraśniczej Woli po zakończeniu prac nad jego modernizacją, będzie nie tylko miejscem przyjaznym dla wszystkich mieszkańców gminy i turystów, których zapewne nie zabraknie. Także ptaki mające w nim i na pobliskich terenach swoje obszary lęgowe, zyskają dodatkową ochronę. Bo też właśnie w celu zachowania wyjątkowego kulturowo - przyrodniczego charakteru tego, objętego ochroną konserwatorską terenu, gmina kupiła park z rąk prywatnych właścicieli.
Jak nas poinformowała Katarzyna Marcinkowska z Urzędu Miasta i Gminy w Grodzisku Mazowieckim, skoro mieszkańcy przyjęli koncepcję zagospodarowania parku opracowaną przez gminę, wkrótce zlecone zostanie wykonanie dokumentacji projektowej, a potem poszukiwania dofinansowań na jej wykonanie.
Co się zmieni w parku
Teren zostanie oczyszczony z samosiejek, by odsłonić pierwotne nasadzenia. Odtworzona zostanie zabytkowa aleja lip prowadząca do dworku. Trzyhektarowy teren zostanie podzielony na siedem stref o różnych zadaniach tak, aby park w Kraśniczej Woli mógł stać się miejscem integracji wszystkich mieszkańców. Znajdzie się więc w nim przestrzenie, gdzie będzie można odpoczywać, ale także spędzać czas aktywnie, organizować wspólne warsztaty czy zajęcia, a także odpocząć ciszy w malowniczym zakątku. A konkretnie: w strefie rekreacji i aktywności będzie boisko, w strefie wypoczynkowo-warsztatowej wiata, altana oraz ławostoły pozwalające na organizację pikników, czy też warsztatów np. rękodzielniczych.
Tam znajdą się także hamaki i siedziska wokół drzew. Strefa ścieżki zdrowia będzie wyposażona w elementy zachęcające do aktywności fizycznej: urządzenia do ćwiczeń i tor sprawnościowy. W strefie edukacyjnej planowana jest ścieżka interaktywna z tablicami edukacyjnymi, opowiadającymi o gatunkach ptaków występujących na okolicznych terenach objętych ochroną Natura 2000. Te tablice będą wyposażone w aparaty emitujące dźwięki wydawane przez różne gatunki ptaków. Z kolei w strefie ścieżki sensorycznej powstanie plac z naturalnych elementów o różnej strukturze jak szyszki, nieostre kamienie, gałązki, grunt, itp., umożliwiające rozwój zmysłu dotyku, wpływający pozytywnie na balans bodźcowy. Wokół ścieżki planowane są rośliny ozdobne. Strefa placu zabaw wyposażona zostanie w urządzenia jak tyrolka, huśtawki typu bocianie gniazda itp. W zachodniej części parku, nieopodal placu zabaw, zaplanowo stworzenie ścieżki botanicznej, wokół której nasadzone będą ziół.
Koncepcja zagospodarowania terenu, której założeniem jest przywrócenie dawnej funkcji oraz wizerunku parku dworskiego plus możliwość rekreacji i spotkań warsztatowych została przyjęta przez mieszkańców. Gmina kupiła teren parku wraz z dworem z rąk prywatnych właśnie po to, aby zachować jego unikalny charakter i przekazać mieszkańcom, ale także w ceku ochrony terenów lęgowych ptactwa. Przypomnijmy, park wraz z dworem należał do rodziny Szczygielskich i dał początek Kraśniczej Woli.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze