Zakład przetwarzania elektroodpadów otworzyła w Grodzisku Mazowieckim 15 kwietnia spółka Terra Electrorecycling, wchodząca w skład Grupy Elemental - światowego lidera w urban minigu, czyli odzyskiwaniu cennych surowców z zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego.
Sto lodówek na godzinę
Grodziski zakład jest całkowicie nowoczesny i ma przetwarzać 70 tys. ton elektroodpadów w tym głównie lodówek (20 tys. ton) i innego sprzętu AGD. Nowoczesne technologie zastosowane na terenie zakładu, jak zapewniono zgromadzonych podczas konferencji, która odbyła się na terenie nowego zakładu, pozwolą na przetworzenie w ciągu godziny nawet 100 lodówek.
Co więcej: 99 proc. odzyskanych z elektrośmieci surowców ma wrócić na rynek i trafić do hut, odlewni itd. w Polsce, ale też w Europie. Zdaniem przedstawicieli spółki powstanie zakładu w Grodzisku Mazowieckim umocni jego pozycję w regionie oraz poszerzy zakres i skalę działalności. Mieszkańcy z kolei mogą liczyć na nowe miejsca pracy, a gmina na podatki. To jednak nie wszystkie zyski z nowego zakładu.
W mieście trwa akcja zachęcająca mieszkańców do odpowiedzialnego pozbywania się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego z domu. Na terenie gminy i miasta postawiono kolorowe kontenery, do których można wrzucić zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Ułatwia to mieszkańcom pozbycie się go, a także pozwala zadbać o środowisko. Powiedział podczas konferencji rzecznik zakładu Sylwester Puczen. - Metale strategiczne dla gospodarki. To będzie odzyskiwane z elektroodpadów. A więc nie mówmy o elektrośmieciach, ale o źródłach ważnych pierwiastków - stwierdził.
Z Grodziska na cały świat
Elemental to 77 lokalizacji na całym świecie. To metale platynowe katalizatory. Baterie litowe i jonowe. Z całego świata odpady platynowe i elektroniczne będą trafiać do Polski do huty, która jest budowana w Zawierciu. Nakładem niemal miliarda złotych. Otwarcie planowane jest na czerwiec.
Zielona ekonomia. Recykling. To przestrzeń, w której polski biznes może osiągnąć i osiąga sukcesy, powiedział założyciel grupy związany od lat z Grodziskiem Mazowieckim Paweł Jarski. Dodał, że ma patriotyczne podejście do biznesu. Chciałby więc pokazać, że polskie firmy z polskim zarządem mogą, tworzyć globalny biznes, tworząc w Polsce centrum kompetencji i rozwoju. Huta w Zawierciu to także element ściągania do Polski wiedzy nie tylko biznesu.
Wzrasta ilość elektroodpadów. Odzyskiwanie surowców z nich i dbanie o ekologię to tematy na dziś dla całego świata.
- Otwartość na przedsiębiorców to jedno ze źródeł sukcesu Grodziska Mazowieckiego - powiedział Tomasz Krupski nowy burmistrz Grodziska Mazowieckiego obecny na konferencji. - Gmina zabiegała od początku o to, aby powstawały w Grodzisku Mazowieckim nowe zakłady, zapewniające miejsca pracy mieszkańcom. Dziś – podkreślił burmistrz - świętujemy rozwój polskiej firmy z polskim kapitałem, która rozbudowuje swoje fabryki jedne z najnowocześniejszych w Europie. Na etapie postępowań administracyjnych czujemy się współojcami tego sukcesu – dodał nowy burmistrz.
Czytaj także:
Napisz komentarz
Komentarze