Święto Narodowe Trzeciego Maja ustanowiono w 1919 roku, a przywrócone w 1990 r. Obok Święta Niepodległości jest jednym z najważniejszych świąt państwowych. Konstytucja 3 Maja zmieniła Rzeczpospolitą w monarchię konstytucyjną, wprowadzała zasadę trójpodziału władzy. Konstytucja to też koniec liberum veto i początek podejmowania decyzji większością głosów. Mieszczanie otrzymali wpływ na ustawodawstwo, a chłopów uznano za część narodu.
Po trzecim rozbiorze uchwalenie Konstytucji 3 Maja dawało nadzieję na odrodzenie Polski jako nowoczesnego państwa. Pomogło zachować poczucie wartości i szacunek dla politycznego dziedzictwa. Wzmacniała wolę walki o odzyskanie niepodległości i państwowości. A czym jest dla nas dziś 3 maja? Czego życzymy naszemu państwu z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja?
W grodziskim parku rozmowy o Polsce
Zadaliśmy te pytania spacerowiczom napotkanym w Parku im. hrabiów Skarbków w Grodzisku Mazowiecki.
- Prawo jakie mamy, jest w porządku. To, co jest ważne to mentalność ludzi i podejście do prawa - stwierdził pan Maciej mieszkaniec Milanówku, pochodzący z Bydgoszczy. - Jeśli powszechna będzie aprobata na omijanie prawa, to nic się nie poprawi w naszym kraju - dodał. - Święto Trzeciego Maja to patriotyczne święto, które przypomina, że warto walczyć o nasz kraj w codziennych staraniach. Należą do nich uczciwość, dbanie o wspólne dobro - podkreślił.
- Najważniejsze są relacje między ludzkie – dodała pani Anna mieszkanka gminy Żabia Wola pochodząca z Warszawy. – To aby nawzajem się wspierać, pomagać sobie na co dzień. W najprostszych rzeczach. Ważne, by pamiętać, że w drugim człowieku jest dobro i żeby dawać dobro- stwierdziła. Dodała też, że tam, gdzie mieszka świetnie działa pomoc sąsiedzka. - Żyjemy jak rodzina, a nie jak sąsiedzi – dodała. – Podobnie w mojej pracy także wspieramy się nawzajem - przyznała. Tak powinno być, bo to jest właśnie patriotyzm.
- Nie chodzi o górnolotne, patetyczne uczucia, ale o codzienność – podsumował pan Maciej.
- To święto jest symbolem demokracji i przynależności do lepszego świata - powiedziała z kolei pani Ewa emerytowana farmaceutka. - Świata, gdzie każdy jest wolny, może pojechać, gdzie chce i porównać, jak żyją inne narody, jakich dokonują wyborów. A dzięki temu mieć własny pogląd i samemu dokonywać wolnych wyborów - dodała.
- Konstytucji 3 Maja jest pamiątką ze szkoły – powiedziała także pani Ewa. – Tam nam wpojono, że nasze państwo było pierwsze w drodze do demokracji. Przed nami tylko prezydent Thomas Jefferson współtworzył Deklarację Niepodległości. Konstytucja 3 Maja obowiązywała krótko, ale była i to nas wyróżnia – dodała z duma pani Ewa.
W maju ważny jest trzeci dzień
- Jestem z tego pokolenia, które wieszało flagi na 1 maja, a potem musiało szybko je zdjąć, żeby ich nie było na 3 maja. – dodaje. – Kiedy w zeszłym roku byłam w Iranie i rozmawiałam z profesorem uniwersytetu, on mnie zapytał, jak było za czasów PRL? Powiedziałam, że najtrudniejsze i najbardziej bolące było właśnie to, że nie mogliśmy zobaczyć, jak inni ludzie żyją - powiedziała.
Pani Ewa mieszka na warszawskiej Ochocie i należy do rady seniorów tej dzielnicy. - W Grodzisku razem z grupą przyjaciół emerytów singli, mamy właściwe wspólny dom i spędzamy wolny czas - wyjaśnia - Grodzisk to nasz wybór, bo to dobre miejsce do życia, tu jest dobry szpital i są usługi - dodaje.
- Nie mamy się czego wstydzić, wiem to, bo zwiedziłem trochę świata. Jedyne co nie zawsze jeszcze nam, Polakom wychodzi to serdeczność – stwierdził pan Maciej. – Taki dzień to dobry czas, żeby się zatrzymać. To czas refleksji, zobaczenia, co się nam udało, bo to może nam przywrócić wiarę w drugiego Polaka - dodaje.
CZYTAJ TAKŻE:
Napisz komentarz
Komentarze