Noc Muzeów już za nami. W małych miastach muzeów zbyt wiele nie ma, dlatego w Grodzisku i Milanówku w tę noc organizowane były również spotkania ze sztuką oraz zwiedzanie zabytkowych obiektów.
W Grodzisku znajdowało się kiedyś muzeum historyczne miasta w willi Radogoszcz, ale niestety zostało zlikwidowane. Jedynym miejscem w mieście, które jest namiastką muzeum, jest Izba Tradycji EKD/WKD, która w Noc Muzeów otworzyła dla zwiedzających swoje drzwi. Wśród zgromadzonych w niej zbiorów można zobaczyć pamiątki, stare fotografie, a także plany i dokumenty związane z działalnością tej popularnej wśród mieszkańców kolejki. Była również okazja obejrzenia zabytkowego oraz współczesnego taboru.
W zabytkowym dworku Skarbków, w którym mieści się Państwowa Szkoła Muzyczna im. T. Bairda, uczniowie szkoły wystąpili z koncertem. Była to również okazja oglądania i podziwiania pięknego zabytkowego westybulu obiektu.
W niedawno odrestaurowanej przez gminę willi Niespodzianka odbywały się warsztaty artystyczne – malarskie, zdobienia szkła, shibori (barwienia jedwabiu) oraz batiku, a także malowanie światłem oraz sesje fotograficzne pod hasłem „Wkomponuj się w obraz”.
W foyer kina Centrum Kultury można było zobaczyć instalację świetlną „Play field” złożoną z ręcznie malowanych, podświetlanych kul, którą mogliśmy oglądać dzięki łódzkiej Fundacji Lux Pro Monumentis która jest organizatorem Festiwalu Światła.
W sali kinowej odbył się znakomity nocny spektakl „Materia” teatru tańca DyeMotion z Jaworzna, założonego przez Mariana Folgę – artystę plastyka, charakteryzatora, bodypaintera, fotografa, grafika, reżysera teatru tańca. Spektakl „Materia” to niezwykłe widowisko łączące stylizację szalonych fluorescencyjnych barw podkreślonych światłem UV, tańca, elementów akrobatyki, z mocną budzącą emocje muzyką. Mimo późnej godziny, sala wypełniona była po brzegi.
Po spektaklu wyświetlony został również świetny dokument wyreżyserowany przez Michela Mally „Klimt i Schiele. Eros i Psyche”. Film opowiada o narodzinach niezwykłego nurtu w sztuce – secesji, którego jednym z najważniejszych twórców był Gustav Klimt a także jego uczeń Egon Schiele.
Również Milanówek nie ma żadnego muzeum, jednak i tutaj zorganizowane zostały spotkania ze sztuką. W willi Waleria odbyło się spotkanie ze sztuką secesji. Wystawiane były dzieła z prywatnych kolekcji – obrazy, rzeźby, sztuka użytkowa. Była to również okazja obejrzenia tego zabytkowego obiektu, być może jedna z ostatnich.
W sali konferencyjnej UM przy ul. Spacerowej wystawione były rzeźby znakomitego rzeźbiarza Jana Szczepkowskiego, który mieszkał w willi Waleria. Prezentowane prace pochodzą z wczesnego okresu twórczości artysty stanowią zaś zbiory miasta.
W trakcie Nocy Muzeów w Milanówku otwarta była autorska galeria sztuki Anny Kordowicz-Markuszewskiej i Leszka Markuszewskiego – „La Galeria” przy ul. Warszawskiej 28a.
W Noc Muzeów można było również wybrać się do Stawiska – Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów. Wyświetlony tu został film w reżyserii Artura Jaworskiego „Kupcy i fabrykanci”, który opowiada o historii rodziny i zakładach Lilpop oraz innych warszawskich przemysłowcach. Po filmie odbyło się spotkanie z reżyserem oraz historykami.
Tej nocy odbyły się dwa wernisaże – „Stawiska porcelana” oraz „Pejzaże kultury” Iriny i Jana Malińskich z Kudowy Zdroju. Do północy można było zwiedzać muzeum.
Jak widać muzeów niewiele, ale atrakcji było moc. To była piękna, twórcza noc.
Twórcza noc
- 21.05.2019 21:34
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze