Samorząd gminy już od lat pomaga rodzicom w opiece nad najmłodszymi dziećmi. Do tej pory pokrywał część kosztów ich pobytu w niepublicznych żłobkach.
– Zawsze było to wygodne rozwiązanie. Na terenie gminy mieliśmy 10 żłobków (w przyszłym roku będzie ich 7), dzięki czemu każdy miał jedną z placówek blisko swojego domu. Obecnie dotujemy częściowo te żłobki – powiedziała nam wójt gminy Małgorzata Pachecka.
Od 1 października wchodzi jednak program wspierania rodziców w aktywności zawodowej pod tytułem „Aktywny rodzic”. Dzięki nowemu dofinansowaniu i wsparciu ze strony gminy miejsca w żłobkach będą całkowicie darmowe. Opiekunowie pokryją jedynie wyżywienie swoich pociech.
– To rozwiązanie jest możliwe, ponieważ jesteśmy w dialogu ze żłobkami. My, jako samorząd, zwracaliśmy się do dyrekcji placówek z zapytaniem, jakie chcą zaproponować czesne dla dzieci. Dzięki temu te żłobki, w których dofinansowujemy pobyt dzieci, pobierają takie same opłaty. Czesne w nich wynosi 1800 złotych. 1500 pokryje program rządowy, a 300 gmina – wytłumaczyła wójt.
Aktywnie w żłobku
To jeden z trzech programów, które zostaną wprowadzone przez rząd w przyszłym roku (pozostałe to „Aktywni rodzice w pracy” i „Aktywnie w domu”). Świadczenie będzie przysługiwać na każde dziecko, które pójdzie do żłobka, i wyniesie 1500 złotych miesięcznie (1900 złotych, jeżeli dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności). Wnioski o dofinansowanie będzie można złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych od pierwszego dnia pobytu dziecka w żłobku (nie wcześniej jednak niż 1 października 2024 roku, kiedy program wchodzi w życie). Warto zaznaczyć, że świadczenie będzie przysługiwać niezależnie od tego, czy rodzice dziecka pracują, czy też nie. Dofinansowanie trafi bezpośrednio na konto żłobka, nie zaś do opiekunów malucha.
Pomoc gminy
Gmina dopłaci kwotę 300 złotych na dziecko, co wraz z pieniędzmi z programu „Aktywnie w żłobku” pokryje pełne czesne w niepublicznych placówkach. Aby ubiegać się o pomoc samorządu, rodzice muszą bezpośrednio w żłobku złożyć odpowiedni wniosek i okazać pierwszą stronę rocznego zeznania podatkowego PIT, aby w ten sposób udowodnić, że dziecko mieszka na terenie gminy.
Pomoc samorządu jest przewidziana dla 100 dzieci. Zgodnie z przewidywaniami samorządu powinno to zapewnić miejsca wszystkim maluchom w wieku żłobkowym.
O dofinansowanie można się ubiegać w 6 z 7 żłobkach w gminie:
Nowa Wieś
- Mała Panda, ul. Brzozowa 75C
- Misie Patysie, ul. Wiśniowa 3
- Sasanka, ul. Sasanek 6A
Komorów
- Prestige for Kids, ul. Krasińskiego 8
- Dobry Żłobek, ul. Turkusowa 5
Reguły
- Gumisiowy Kraj, ul. Królewska 2
„Wszystkie wyżej wymienione placówki, w wyniku analizy formalnej i merytorycznej, po raz kolejny potwierdziły w konkursie dotacyjnym wysoki poziom świadczonych usług i zakwalifikowały się do przyznania dotacji.” – zaznaczyła Małgorzata Pachecka w swoich mediach społecznościowych.
Publiczny żłobek w Michałowicach
Dofinansowywanie niepublicznych placówek jest rozwiązaniem, do momentu, kiedy w gminie powstanie państwowy żłobek.
– Taka inwestycja u nas niedługo zostanie zrealizowana. Jesteśmy już w trakcie opracowywania projektu budowlanego. Zdobyliśmy również dofinansowanie na budowę żłobka. Placówka pomieści 50 dzieci – powiedziała nam wójt gminy.
Rodzice wiedzą, jak drogie jest obecnie zapewnienie opieki dla dziecka. Opłata za pobyt w niepublicznym żłobku potrafi dość mocno nadwyrężyć budżet rodziny. Dlatego dobrze wiedzieć, że nawet w gminie, gdzie nie ma jeszcze państwowej placówki, najmłodsi mogą korzystać z darmowej opieki.
Napisz komentarz
Komentarze