Burmistrz Tomasz Krupski z wykształcenia jest historykiem. Emilia Komarnicka jest aktorką, ale także wokalistką i autorką książek dla dzieci. Tymczasem kilkustronicowy fragment romantycznego poematu Juliusza Słowackiego, jaki będą, czytać zgromadzonej w Mediatece publiczności, nie należy do łatwych. Po pierwsze poetycki język, po drugie wiele emocji, jakie kryją się za słowami młodego bohatera i jego muzy, kobiety, która go inspiruje.
Na pewno więc warto przybyć do Mediateki, aby usłyszeć klasykę polskiej literatury romantycznej w tak zacnym wykonaniu. Może dla wielu młodych ludzi będzie to prawdziwa zachęta do sięgnięcia po książki, których język na początku wydaje się anachroniczny, jednak po głębszym poznaniu dostarcza niezwykłych wzruszeń, gdyż pokazuje świat widziany zupełnie innymi oczami. Oczami poety.
Co więcej, zdaniem Emilii Komarnickiej: - Dylematy, które przeżywa Kordian, są dziś jak najbardziej aktualne dla wielu ludzi: czym jest i gdzie jest moja ojczyzna? Także ponad czasowa jest miłość do kogoś, kto jest poza naszym zasięgiem, miłość tragiczna- mówi aktorka.
Dodajmy, że podczas sobotniego Narodowego Czytania oboje czytający Kordiana będą zmuszeni improwizować, gdyż próby z powodu nawału zajęć obojga nie mogły się odbyć. Zapewne doda to interpretacji tego klasycznego utworu autentyzmu i spontaniczności.
Warto przypomnieć, że Juliusz Słowacki urodził się 4 września 1809 roku w Krzemieńcu. A więc wczoraj minęło od tego dnia 215 lat.
Dodajmy, że czytanie Kordiana poprzedzi koncert gordonowski dla rodzin z małymi dziećmi, czyli do piątego roku życia. Koncert poprowadzi Małgorzata Grabska, a weźmie w nim udział akordeonista, Julian Charuba – student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.
Słowa, które niosą znaczenie
Dla tych, których romantyczne wersy pełne emocji nie pociągają, znajdzie się tego dnia w Mediatece też coś bardzo swojskiego, opowieść o zwyczajnej niezwyczajnej rodzinie, czyli rozmowa o dwóch książkach familijnych, czyli „Cieszę się, że jesteś” i „Czuję, że żyję”. Ich autorka jest Emilia Komornicka. Mówi w nich - inspirując się własnymi doświadczeniami mamy i żony - o życiu pewnej rodziny, która spodziewa się drugiego dziecka. O tym jest pierwszym tom. Drugim opisuje losy już czteroosobowej rodziny. Dodajmy, że narratorami opowieści jest właśnie jeden z chłopców, czyli kilkuletni Teusz i jego młodszy brat Kosmo.
Narodowe Czytanie, 7 września (sobota). Mediateka II piętro, ul. 3 Maja 57
Napisz komentarz
Komentarze