Piknik rozpocznie się o godzinie 14.30 od przemarszu grup rekonstrukcyjnych. Już o 15.00 uczestnicy pikniku będą mogli obejrzeć pokaz mody okupacyjnej, a pół godziny później posłuchać koncertu „Muzyki warszawskiej ulicy” w wykonaniu Trio Przemysława Skałuby.
- Dzięki przygotowanym przez rekonstruktorów historycznych i rękodzielników stoiskom podczas pikniku będzie można zobaczyć przy pracy modystkę, rymarza, mincerza i innych rzemieślników z czasów okupacji – mówi Łukasz Nowacki główny specjalista ds. tradycji i historii miasta.
Rekonstruktorzy, którzy do Grodziska przyjechali z całej Polski, stworzyli także kopie wojskowych obozowisk, do których będzie można wejść i zobaczyć broń i pojazdy wojskowe. Nie tylko będzie można popatrzeć, ale także poczuć smak tamtych czasów dzięki kuchni polowej.
Bitwa grupy Kampinos
O godzinie 16.30 rozpocznie się inscenizacja potyczki partyzantów Grupy „Kampinos” z oddziałami niemieckimi, czyli rekonstrukcje walki z wrzesień 1944 r. Po jej zakończeniu grupy rekonstruktorów zaprezentują zebranym mieszkańcom swoje uzbrojenie i umundurowanie.
- Koncert grającego muzykę etno i folk zespołu „Hajda Banda” rozpocznie wieczorna część pikniku – wyjaśnia Łukasz Nowacki główny specjalista ds. tradycji i historii miasta. – Koncert dedykowany jest postaci Antka Kani, twórcy pierwszego w Polsce folkowego zespołu „Syrbacy”, mieszkańca Grodziska Mazowieckiego i dzielnicy Łąki, bo też odbywa się w 10. rocznicę jego odejścia do niebiańskiej kapeli – dodaje.
Wielki finał pikniku to spektakl Teatru Ognia, który odbędzie się już po zmierzchu. – Spektakl nawiąże do historii i tradycji naszego miasta, bo piknik odbywa się w dzielnicy Łąki, która znajduje się blisko jego kolebki, czyli Szwedzkich Gór - mówi Łukasz Nowacki.
Piknik odbędzie się w Park im. M. Michalak przy ul. Ordona. Wstęp wolny.
Napisz komentarz
Komentarze