Reklama

Żurawie zamieszkały na rondzie przy obwodnicy

Na rondzie w Kałęczynie zamieszkały cztery żurawie. Jadącym obwodnicą przypominają o malarzu Józefie Chełmońskim, który mieszkał w okolicy, a na którego obrazach te ptaki często się pojawiały. Autorem żurawi ze stali, które stanęły na rondzie, jest Andrzej Rosiński artysta kowal, który od 40 lat mieszka w Grodzisku Mazowieckim.
Żurawie zamieszkały na rondzie przy obwodnicy
Żurawie Rosińskie mają 2 metry wysokości, żurawie żyjące w naturze mniej niż 1,5 m. Fot. UM Grodzisk Maz.

Ta historia zaczęła się dawno temu, w czasach, gdy w okolicy Grodziska Mazowieckiego zamieszkał malarz, który jak nikt inny potrafił pokazać piękno tej ziemi. Dziś kopie obrazów Józefa Chełmońskiego można oglądać m.in. na ulicznej galerii w centrum miasta. Tam także na początku deptaka stoi pomnik artysty. 

Jak mówi Monika Kwiczak z Urzędu Miejskiego, Grodzisk często przypomina o artyście, ale także zabiega o to, aby malarstwo Chełmońskiego dodawało miastu prestiżu. Dlatego kolejna miejska inicjatywa została wykorzystana do tego, aby  o Chełmońskim przypomnieć. Ale także połączyć jego sztukę z miastem. I tak na rondzie łączącym obwodnicę z drogą wojewódzką, gdzie jest duży ruch, stanęły cztery żurawie, czyli ptaki, które stanowiły częsty motyw jego obrazów. 

Rozpiętość skrzydeł (żuraw z prawej) to ponad dwa metry. Fot. UM Grodzisk Maz

Na jedno z płócien mistrza żurawie witają słońce o poranku, na innym podrywają się do lotu, ale nie wszystkie, bo jeden z żurawi ma złamane skrzydło. Pierwszy z tych obrazów można zobaczyć podczas spaceru ulicami miasta, gdyż jest wyeksponowany w miejskiej galerii przy deptaku.

Ronda inne niż wszystkie

Ambicją Grodziska Mazowieckiego jest to, aby wszystkie ronda w mieście były czymś więcej niż tylko rodzajem bezpiecznego skrzyżowania. I tak już kilka z nich stało się miejscem promocji lokalnych artystów. Trzy grodziskie ronda są ozdobione wiklinowymi postaciami. Na rondzie w Książenicach stoi fortepian. Rondo z Żurawiami jest więc już piątym niezwykłym rondem, ale też nie ostatnim. Jak nas poinformowała Monika Kwiczak czeka na fundusze projekt ronda w Makówce. 

Dodajmy, że autorem żurawi jest niezwykły artysta kowal Andrzej Rosiński, który mieszka w Grodzisku i pracuje od 40 lat. Jest twórcą m.in. prestiżowych bram czy też drzwi, ale także symbolicznych kluczy do ratusza, a także kluczy do szkoły w Szczęsnem, które dziś zostaną użyte do uroczystego otwarcia tej nowoczesnej placówki. 

Obrazy Józefa Chełmońskiego w miejskiej galerii przy deptaku. Fot. M. Kwiczak 

Andrzej Rosiński mówi, że praca przy Żurawiach była ciekawa i wymagająca, gdyż ptaki musiały, być większe niż są w rzeczywistości, bo liczą 2 metry, a nie mniej niż 1,5 m. Co więcej, rozpiętość skrzydeł jednego z nich to 2,1 m. A więc przemyślenia wymagała konstrukcja, która zapewniła im trwałość. Artysta podkreśla także, że precyzji wymagało choćby ręczne nacinanie stali tak, aby na skrzydłach ptaków powstała iluzja piór.  

Andrzej Rosiński został uhonorowany w maju tego roku Złotą Bogorią.

Czytaj też:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w powiecie piaseczyńskim.
Najciekawsze wiadomości z przegladregionalny.pl znajdziesz w Google News!