Dotacja na budowę amfiteatru w Otrębusach zostanie przekazana z budżetu Województwa Mazowieckiego. Oszacowany koszt inwestycji (78 mln zł) opiewa między innymi na budowę sceny, widowni (1000 miejsc), zaplecza sanitarnego oraz artystycznego i parkingu. Ta kwota może się jeszcze zmienić wobec istniejącej możliwości rozbudowy trybuny do aż 2500 miejsc siedzących.
Według Zespołu Mazowsze i dyrektora Jacka Bonieckiego budowa amfiteatru w miejscu dawnej sceny letniej na terenie Parku Karolin nawiąże do bogatej tradycji i historii zespołu. Co więcej, inwestycja będzie wymagała rozbudowy i gruntownej modernizacji infrastruktury drogowej na tym obszarze, która i tak jest mocno obolała w tych okolicach, co pokazał ostatni incydent podczas Festynu Rodzinnego Mazowsza, gdzie karetka nie była w stanie dojechać na miejsce wypadku.
Alejka Karolińska zagrożona?
Obiekt znajdzie się na południowy wschód od Centrum Folkloru Polskiego "Karolin", tuż za obecnie remontowanymi bursami, przy skrzyżowaniu ulic Jeżynowej i Piaseckiego, i będzie jednocześnie graniczyć z Lasem Młochowskim. Scena będzie skierowana w stronę północno-wschodnią. Warto nadmienić, że, wedle planów, konsekwencją budowy inwestycji w wyznaczonej lokalizacji będzie usunięcie pomników przyrody, jak na przykład "Alejka Karolińska", które znajdują się na terenie Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Obecnie zaprezentowana koncepcja nie zawiera jeszcze rozmieszczenia parkingu, który będzie koniecznością przy budowie tak dużej widowni.

Mieszkańcy skarżą się na uporczywe i „złośliwe” rozstawienie niektórych elementów infrastruktury, jak chociażby generatory prądotwórcze w pobliżu zabudowanych działek. Widzimy to także na przykładzie dziennym, gdzie prądnice należące do Matecznika Mazowsze (furtka od strony ul. Świerkowej) stoją przy zachodnim ogrodzeniu działki, należącym do zespołu i tym samym, głośno hałasując, zaburzają spokój mieszkańców ul. Świerkowej.
W przeszłości dzierżawca terenów Karczmy Mazowsza, która znajduje się przy ul. Świerkowej, miewał już incydenty związane z nagminnym hałasowaniem. W roku 2016 założono sprawę właścicielowi obiektu o urządzanie hucznych imprez na terenie ośrodka. Cała sprawa została zamieciona pod dywan.
Nie chcą hałasu i problemów z dojazdem
Na ten moment wiele osób niepokoi się przede wszystkim o losy mieszkańców Otrębus czy nawet sąsiednich Kań. Niestety, już teraz każda impreza organizowana na terenie Mazowsza, powoduje nie tylko utrudnienia w ruchu i dojeździe do posesji. To także ogrom generowanego hałasu czy światła, które zakłócają ciszę i spokój obu tych miejscowości. Dotychczas corocznie odbywał się tu dwudniowy Festyn Rodzinny na którego konsekwencje mieszkańcy przymykali oko. Teraz częstotliwość tego typu imprez zwiększy się do nawet kilkunastu rocznie, co znacząco wpłynie na komfort życia mieszkańców.
Budowa tak wielkiego obiektu może poważnie wpłynąć na okolicę. Obecnie działka nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a czas realizacji inwestycji został oszacowany na 5 lat.
Spójrzmy na amfiteatr w Koszalinie. Nieco większy, niż Otrębuski (4500 miejsc do 2500), zadaszony. Mieszkańcy nie skarżą się na znaczący hałas, tutaj barierą staje się zalesiona okolica wokół obiektu, która pozwala na stłumienie dźwięków. Wprost przeciwnie jest za to w Sopocie, gdzie ustawowa cisza nocna jest notorycznie naginana przez koncerty odbywające się w sopockim amfiteatrze. Zdaniem byłego Prezydenta Sopotu - Jacka Karnowskiego, nie było w tym nic strasznego. Odbywające się w tym nadmorskim kurorcie koncerty były dla niego swoistym świętem, toteż cisza nocna nie była egzekwowana.
We wtorek (24 września) w Otrębusach odbyło się zebranie wiejskie w sprawie budowy amfiteatru.
W tym miejscu warto zaznaczyć, że jeżeli wydana zostanie decyzja środowiskowa, to o rozpoczęciu budowy dowie się każdy mieszkaniec w promieniu 100 metrów od miejsca inwestycji oraz zainteresowani. Jeśli Mazowsze wystąpi o Warunki Zabudowy, co może się wydarzyć za plecami mieszkańców, to w sytuacji otrzymania WZ o starcie robót budowlanych dowiedzą się tylko mieszkańcy działek sąsiadujących bezpośrednio z obszarem budowy.
Wyślą wniosek i listę poparcia do wójta
Mieszkańcy Otrębus od początku nie są bierni wobec zaistniałej sytuacji. Najpierw licznie stawili się na zebraniu sołeckim, a teraz, jednogłośną decyzją, wyślą do Gminy Brwinów wniosek do planu ogólnego wraz z listą poparcia. Pozwoli to wyznaczyć działkę nr. 490 (Park Karolin) jako Strefę Otwartą (teren chroniony przed ekspansją budowy) lub pozostawić jej profil zieleni urządzonej. Las Młochowski jest już na tyle zdegradowany i wyniszczony, że mieszkańcy nie chcą pozwolić na kolejną wycinkę.
Czy budowa amfiteatru jest dobrym pomysłem? Być może tak, jeśli będzie niosła za sobą dodatkowe inwestycje, które uatrakcyjnią życie w okolicy Parku Karolin, a nie je utrudnią. Najważniejsze jednak, by o wszystkim rozmawiać z mieszkańcami i brać pod uwagę także ich zdanie.
Napisz komentarz
Komentarze