Razem z redakcją Przeglądu Regionalnego prezentujemy Wam cykl fotograficznych spacerów, które prezentują najważniejsze miejsca i zabytki w całym regionie.
Kościół p.w. Św. Anny w Grodzisku Mazowieckim [GALERIA ZDJĘĆ]
Perła architektury w sercu Grodziska Mazowieckiego
Dziś zabierzemy Was w podróż do jednego z najładniejszych kościołów w regionie. Świątynia znajdująca się w samym sercu Grodziska Mazowieckiego została ufundowana przez kasztelana rawskiego - Wojciecha Mokronoskiego, w 1687 roku. Kościół jest murowany, wybudowany w stylu eklektycznym, a w środku możemy zobaczyć renesansowe i barokowe wyposażenie.
Historia rozbudowy i renowacji świątyni
Do 1714 roku wzniesiono nawę główną i dwie kaplice, a zachowane do dziś prezbiterium świadczy o dawnej architekturze świątyni. Świątynia została konsekrowana 25 września 1808 roku przez biskupa płockiego Onufrego Kajetana Szembeka. W 1888 roku przeprowadzono rozbudowę, dodając nawy boczne i wieżę. Po zniszczeniach wojennych, w 1927 roku, proboszcz Marian Tokarzewski zainicjował remont i przebudowę dzwonnicy. Pod koniec XX wieku, dzięki staraniom księdza Lucjana Rutkowskiego, kościół przeszedł gruntowną renowację.
Kościół p.w. Św. Anny w Grodzisku Mazowieckim [GALERIA ZDJĘĆ]
Kaplica Św. Krzyża – barokowa perełka
Obok kościoła znajduje się Kaplica pod wezwaniem Św. Krzyża. Kaplica została zbudowana w 1713 roku jako wotum dziękczynne za ustanie epidemii cholery. Początkowo znajdowała się na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Sienkiewicza. Przebudowano ją w 1776 roku, a kolejną renowację przeprowadzono w 1839 roku.
Świadectwo historii i architektury
Barokowy budynek ma prostokątny kształt i został wzniesiony z cegły. Jego front zdobią dwa prostokątne filary, a czterospadowy dach, pokryty dachówką, wieńczy sygnaturka. W 1962 roku kaplica została wpisana do rejestru zabytków. W listopadzie 1995 roku przeniesiono ją na plac Króla Zygmunta Starego, gdzie znajduje się do dziś.
Kościół p.w. Św. Anny w Grodzisku Mazowieckim [GALERIA ZDJĘĆ]
Napisz komentarz
Komentarze