Kłopoty z dziećmi
Szkolnictwo w Raszynie przeżywa ciężkie chwile. Szkoły podstawowe w Ładach i Sękocinie są przeciążone. Dzieci uczą się w nich na dwóch zmianach. Uczniowie są tym zmęczeni. Okazuje się jednak, że już niedługo placówki powinny przyjąć nowych podopiecznych i zwiększyć liczbę uczniów. Co wtedy? Czy młodzi ludzie będą kończyć zajęcia późno wieczorem?
Kolejnym problemem jest brak miejsc w gminnych przedszkolach. O sprawie informowaliśmy już Państwa w artykule „Przedszkolaki z Raszyna trafią do szkoły podstawowej?”. Pomysł pani wójt, Bogumiły Stępińska-Gniadek, na utworzenie nowych oddziałów nie przekonał radnych. Plan został porzucony. Jednak miejsc w przedszkolach nie przybyło. Czy to oznacza, że część dzieci nie dostanie się do placówek?
Czy uda się uratować sytuację?
We wtorek, 13 lutego, podczas sesji rady miasta, wójt przedstawiła nowe pomysły, które, chociaż na krótki czas rozwiążą problemy w szkolnictwie, przed którymi stanęła gmina.
„Zespół roboczy z m.in. udziałem pracowników urzędu gminy, dyrektorów szkoły w Ładach i Raszynie zarekomendował zmianę obwodów: Falenty, Falenty Duże i Jaworowa trafiają od września 2025 do obwodu szkoły w Raszynie” – przekazała wójt w swoich mediach społecznościowych.
Rozszerzenie obwodu szkoły w Raszynie ma dotyczyć jedynie dzieci, które obecnie rozpoczną edukację. Dla uczniów, którzy już uczęszczają do placówek, nic się nie zmieni. Dzięki przeniesieniu granic obwodów, szkoły w Ładach i Sękocinie powinny pomieścić kolejne pokolenie uczniów bez zmian w funkcjonowaniu. Niestety nie oznacza to, że przestaną działać na dwóch zmianach. Z drugiej strony podstawówka w Raszynie powinna pomieścić nowych podopiecznych bez konieczności wprowadzania drugiej zmiany. Niestety nikt nie jest w stanie przewidzieć, ile dokładnie dzieci przybędzie w najbliższym czasie w gminie, więc są to jedynie szacunki władz gmin i dyrektorów szkół.
Trójka rodzeństwa w trzech różnych szkołach?
Podczas dyskusji radni zwrócili uwagę na to, że planowana zmiana to już kolejne przeniesienie granic obwodów w krótkim czasie. Przez takie działania, niektóre rodziny mogą stanąć przed trudnymi wyzwaniami.
Podczas sesji przytoczony był przykład matki, której trójka dzieci, na skutek zmian, może chodzić do trzech różnych szkół.
Na szczęście wójt rozwiała obawy.
- W każdym takim indywidualnym problemie, zarówno my, jak i dyrektorzy szkół, będą brać pod uwagę przede wszystkim dobro dzieci i rodziców. Tak jak działaliśmy dotychczas, będziemy elastyczni i planujemy ułatwiać przeniesienia uczniów – zaznaczyła gospodyni gminy.

Brak miejsc w przedszkolach
Większym wyzwaniem stojącym przed gminą wydaje się zapewnienie miejsc dla wszystkich przedszkolaków. Szczególnie że część oddziałów dla najmłodszych zostanie obecnie zamknięta.
„Zmiana obwodów definitywnie uniemożliwia organizację w Raszynie oddziałów przedszkolnych, które mogłyby funkcjonować jedynie wtedy, kiedy dostosowalibyśmy ten budynek do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych” – zaznaczyła pani wójt.
Również 5 oddziałów w Sękocinie zostanie zamknięte, a budynek od września 2025 będzie wyburzony. Na jego miejsce powstanie większa placówka, zdolna pomieścić 10 oddziałów. Jednak na zrealizowanie inwestycji trzeba będzie poczekać.
Dodatkowe miejsca
„Szukając zatem miejsc dla przedszkolaków, zwróciłam się do Parafii Świętego Szczepana w Raszynie z prośbą o wynajęcie budynku nowego domu parafialnego (parter) na czas budowy przedszkola w Sękocinie. Jestem ogromnie wdzięczna Parafii za zrozumienie naszych potrzeb i zgodę na takie rozwiązanie. Analiza dokonana przez projektanta wskazuje, że mogą tam powstać 4 oddziały-każdy dla 22 dzieci. Zatem mamy 88 miejsc – trafią tam dzieci z Sękocina w liczbie 36. 52 miejsca będą dodatkowymi miejscami, które będą uczestniczyć w rekrutacji. Dodatkowo w każdym z przedszkoli w Raszynie jest możliwe utworzenie dodatkowego oddziału dla 25 dzieci (co daje nam 75 miejsc dodatkowych). Zaproponowane rozwiązanie pozwala nam na pozyskanie dodatkowych 127 miejsc dla przedszkolaków i w marcu 2025 roku będziemy mieć 335 miejsc w rekrutacji przedszkolnej” – przekazała wójt.
Rozwiązanie zmniejsza problem, jednak go nie rozwiązuje. Według przewidywań gminy, miejsc dla przedszkolaków może zabraknąć.
Decyzje radnych
Radni gminy zgodzili się na zaproponowane zmiany wójt. Niestety wszyscy sobie zdają sprawę, że są to rozwiązania tymczasowe. Raszyn i okoliczne miejscowości rozwijają się bardzo szybko. Przybywają do nich wciąż nowi mieszkańcy. Oznacza to, że konieczny jest rozwój infrastruktury w gminie. Również w szkolnictwie. Na terenie konieczne jest zbudowanie nowych przedszkoli i szkół. Jednak dopóki te się nie pojawią, włodarze muszą zrobić wszystko, aby zapewnić dzieciom opiekę i godny dostęp do edukacji.
Napisz komentarz
Komentarze