Budowa kampusu Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w Regułach ma potencjał rozwojowy dla gminy Michałowice. Władze gminy dokładają wszelkich starań, by była jak najmniej uciążliwa dla mieszkańców.
Budowa kampusu na terenie przy al. Powstańców Warszawy ma ruszyć w 2022 roku. W ramach inwestycji powstanie nowoczesny i funkcjonalny obiekt, a przede wszystkim kubaturowo dostosowany do okolicznej zabudowy m.in. siedziby Urzędu Gminy. Przedsięwzięcie zapowiada się imponująco, ale nie brakuje wątpliwości, co do wpływu inwestycji na życie mieszkańców. – PAŻP jest w stałym kontakcie z gminą Michałowice i wspólnie pracujemy nad tym, by inwestycja była jak najmniej uciążliwa dla mieszkańców w trakcie budowy i funkcjonowania ośrodka. Jednym z proponowanych działań jest przeniesienie anteny nadawczej z terenu kampusu na pola w Pęcicach, skąd nie będzie aż tak rzucać się w oczy. W tej sprawie skierowałam dwa pisma do inwestora – wyjaśnia wójt gminy Małgorzata Pachecka.
Z kolei radni przyjęli stanowisko, w którym zwracają uwagę na konieczność zmiany lokalizacji masztów nadawczych. Kolejna kwestia to rozwiązania komunikacyjne. – Przyjęte przez zespół projektantów założenia nie rozwiązują problemów komunikacyjnych gminy Michałowice, a wręcz je potęgują. Projekt kampusu uwzględnia rozległe parkingi, z których potok pojazdów będzie się wlewał w jedną i tak już nadmiernie obciążoną drogę powiatową – ulicę Aleja Powstańców Warszawy. Dodatkowo będzie istniała potrzeba pokonania przeszkody w postaci torów kolejki WKD. Na istniejącym przejeździe kolejowym już w tej chwili tworzą się korki. Podobnie jest ze zjazdem z ulicy Regulskiej, stanowiącej przedłużenie ulicy Aleja Powstańców Warszawy, w Aleje Jerozolimskie. Powoduje to również ryzyko dodatkowego obciążenia osiedla Michałowice przez kierowców szukających objazdów ulicami Graniczną i Regulską – podkreślają radni.
Do Urzędu Gminy dociera wiele negatywnych informacji na temat planowanej przez PAŻP inwestycji. Po prostu mieszkańcy obawiają się kosztów, które będą musieli ponieść. Chodzi o zwiększenie ruchu w pobliżu al. Powstańców Warszawy, a więc i korki, oraz negatywny wpływ na środowisko. Pojawiają się jednak również głosy mówiące, że inwestycja to szansa rozwojowa dla gminy. – Ta inwestycja może mieć duży potencjał rozwojowy dla tej części gminy. Zdajemy sobie sprawę z tego, że budowa kampusu i późniejsze funkcjonowanie bez budowy nowych rozwiązań komunikacyjnych mogą być uciążliwe i podejmiemy wspólne działania z PAŻP by, przekonać władze województwa do inwestycji w infrastrukturę drogową w tej części gminy – tłumaczy wójt Pachecka.
Przeczytaj!
- Na garnuszku, czyli co się zdarzyło w Falentach pod koniec XIX w.
- Planowane wyłączenia prądu w Pruszkowie, Grodzisku Mazowieckim i okolicach
- Poseł Warchoł "straszy" uchodźcami. Wójt Dariusz Zwoliński: To nieprawdziwe treści o charakterze rasistowskim
- "Perły Mazowsza" – wielki finał w powiecie grodziskim
- Przegląd Regionalny, wydanie 312
- Zmiany w opłatach za żłobki w Pruszkowie. Będzie drożej za wyżywienie!
- Koncert charytatywny w Piastowie dla Julianka
Napisz komentarz
Komentarze