Pełne śmietniki
W mediach społecznościowych niedawno pojawiło się zdjęcie śmietnika na rogu ulic Spokojnej i 19-Kwietnia. Pojemnik był pełny, a wokół niego pełno porozrzucanych śmieci.
„Robi się obrzydliwie w mojej miejscowości. Rybie było kiedyś taką spokojną, czystą miejscowością” – skomentowała jedna z mieszkanek.
„Będzie coraz gorzej... im droższa opłata za śmieci, tym więcej będzie takich podrzutek. Róg Sportowej i Unii Europejskiej; ktoś przy koszu na śmieci postawił wczoraj dwa duże siedziska” – dodała inna.
Miejskie śmietniki są opróżniane trzy dni w tygodniu. W niektórych miejscach cztery. To jednak nie wystarcza. Często śmieci leżą wokół koszy. Urząd natomiast regularnie przekracza limit wagi odpadków, który w ramach umowy zabiera specjalna firma z gminy. W ten sposób dopłaca ogromne kwoty do śmieciowego interesu.
Oszuści
Skąd się bierze tyle śmieci w gminie? Niestety wiele osób postanowiło nie płacić uczciwie za wywóz odpadków. Zdarza się, że w domach, w których mieszkają wielodzietne rodziny, zadeklarowana jest tylko jedna osoba. Niektórzy właściciele nieruchomości wynajmują mieszkania, chociaż nie informują o tym fakcie urzędu. Wszystko po to, by oszczędzić na opłacie za wywóz śmieci.
Śmieciarze rejestrują swoje trasy. Nagrywają ilość śmieci przy każdej z posesji. Jeżeli ktoś regularnie produkuje więcej odpadków, niż wynika z deklaracji śmieciowej, informują o tym urząd gminy. Dlatego oszuści, aby uniknąć wykrycia, wyrzucają pełne worki na terenie gminy.
Jak poinformowali nas pracownicy urzędu, na terenie gminy rozstawione są fotopułapki. Urzędnicy co jakiś czas oglądają, jak jeden z nieuczciwych mieszkańców bladym rankiem zostawia swoje śmieci do miejskich pojemników. Ich wizerunki są następnie przekazywane policji.
Oddzielnym problemem są firmy, które mają podpisane umowy bezpośrednio z odbiorcami śmieci, bez pośrednictwa samorządu. Często odpadki są od nich zabierane zbyt rzadko, przez co właściciele również radzą sobie, podrzucając śmieci na terenie gminy. Do koszy często lądują także odpadki z placów budowy, które są trudne do utylizacji.
Działania gminy
Obecnie samorząd postanowił wzmocnić kontrolę na terenie gminy dotyczącą śmieci. Za pomocą ilości zużytej wody lub posiadania karty mieszkańca, urzędnicy będą weryfikować, ile osób faktycznie mieszka w konkretnej nieruchomości. W ten sposób chcą odnaleźć oszustów.
Jednak najważniejsze, aby każdy z mieszkańców zastanowił się, czy chce być częścią gminy i wspierać lokalną społeczność, czy też być powodem kłopotów i deficytu w budżecie Raszyna. Oszustem, który żeruje na tych osobach, które uczciwie płacą swoje zobowiązania.
.jpg)
Napisz komentarz
Komentarze