Urząd Miasta przedstawił koncepcję zagospodarowania tego terenu, zakładającą etapową realizację nowoczesnego kompleksu rekreacyjnego. Celem jest stworzenie funkcjonalnej, dostępnej i przyjaznej przestrzeni, odpowiadającej na potrzeby różnych grup mieszkańców – seniorów, młodzieży i rodzin z dziećmi.
Wodny plac zabaw
Etap I zakłada budowę wodnego placu zabaw, budynku technologii dla tej strefy, drogi, ciągu pieszo-jezdnego, stanowisk dla food trucków, oświetlenia, monitoringu, rozbudowy sieci oraz pozostałych elementów zagospodarowania terenu. W tym etapie planowane jest również tymczasowe wykorzystanie istniejącego zaplecza sanitarnego.
Nowy basen
W II etapie zaplanowano przebudowę istniejącej niecki basenowej (ze zmniejszeniem lustra wody), budowę nowego budynku technologiczno-socjalnego z zapleczem magazynowym i sanitarnym (z możliwością montażu instalacji fotowoltaicznej), budowę nowych ciągów pieszych, oświetlenia i monitoringu. Etap ten obejmuje także przygotowanie infrastruktury pod etap III, rozbiórkę starego budynku technicznego i filtra piaskowego oraz automatyczne nawadnianie trawników. Nowy budynek będzie całoroczny. Powstanie trwała i wydajna infrastruktura techniczna oraz sanitarna, która w przyszłości może zostać rozszerzona m.in. o basen kryty. Ważnym założeniem projektu jest jego elastyczność – każde kolejne rozszerzenie będzie możliwe bez konieczności przebudowy wcześniej wykonanych etapów.
.jpg)
Strefa relaksu
Etap III obejmuje stworzenie strefy relaksu, w tym budowę pergoli na planie sześcianu z żaglami zacieniającymi oraz montaż technologii uzdatniania wody dla dwóch wanien SPA.
Jak dowiadujemy się z opisowego programu funkcjonalno-użytkowego część biletowana (realizowana w Etapach II i III) ma funkcjonować w sezonie letnim w godzinach 11:00–19:00 przy sprzyjających warunkach pogodowych. Z kolei wodny plac zabaw – jako strefa ogólnodostępna i niebiletowana – będzie czynny od maja do połowy września.
Nowoczesność i funkcjonalność
Założenia projektowe kładą nacisk na rozwiązania, które są nie tylko nowoczesne, ale i dostępne – zarówno finansowo, jak i funkcjonalnie. Przestrzeń ma służyć wszystkim: seniorom, młodzieży, rodzinom z dziećmi. Celem jest stworzenie miejsca, które będzie atrakcyjne przez cały rok i stanie się istotnym punktem na mapie miasta – zarówno pod względem rekreacyjnym, jak i społecznym.
Ważnym elementem projektu jest jego spójność z unikalnym charakterem Milanówka jako Miasta Ogrodu – dokumentacja projektowa i planowane materiały budowlane mają nawiązywać do lokalnej tożsamości, w tym motywów takich jak jedwab i dąb.
(1).jpg)
Mieszkańcy zabrali głos
We wtorek (25 marca) o 18:00 w Sali Konferencyjnej Urzędu Miasta Milanówka odbyło się spotkanie informacyjne, dotyczące przedstawionej koncepcji. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele firmy Rosa Pool, odpowiedzialnej za przygotowanie projektu, a także wielu mieszkańców. Spotkanie było okazją do szczegółowego omówienia planowanej inwestycji, zadania pytań i przedstawienia własnych opinii. Zainteresowanie tematem pokazało, że dla społeczności lokalnej modernizacja kąpieliska to nie tylko ważna zmiana infrastrukturalna, ale również szansa na nowe miejsce integracji i wypoczynku.
- Główne baseny będą otwarte przez około dwa miesiące. Od końca czerwca, wraz z początkiem wakacji dla dzieci, do końca sierpnia. Plac wodny będzie mógł działać dłużej, na przykład od kwietnia. Może tylko w weekendy przed wakacjami – powiedziała przedstawicielka Rosa Pool na pytania mieszkańców.
.jpg)
Goście poruszyli również sprawę miejsc parkingowych przy nowym kąpielisku.
- W tej chwili nie planujemy stworzenia placu dla samochodów. Atrakcja jest zaplanowany przede wszystkim dla mieszkańców miasta, którzy mogą dotrzeć tutaj piechotą bądź na rowerze. To w końcu będzie kompleks sportowo-rekreacyjny – powiedział burmistrz Milanówka, Artur Niedziński.
Bilety do kompleksu będą znacznie tańsze dla każdego, kto posiada kartę mieszkańca miasta.
Co dalej?
Kolejnym krokiem będzie opracowanie projektu budowlanego oraz zabezpieczenie środków finansowych na realizację pierwszego etapu. Rozpoczęcie prac planowane jest nie wcześniej niż na początku 2026 roku.

.jpg)
Napisz komentarz
Komentarze